A Svenska Fred svéd háborúellenes szervezet szerint antidemokratikus az ország NATO-hoz való csatlakozása, valamint drámai a kormány fordulata, amely márciusban még ellenezte a tagságot.
„Sokan dühösek és tűnődnek, hogy mit lehetne tenni. Az emberek úgy érzik, nélkülük hozták meg ezt a döntést,” – közölte Gabriella Irsten szóvivő a Svenska Dagbladet újságnak.
„Még azok, akik támogatják a NATO, láthatják, hogy a folyamatnak nincsenek demokratikus gyökerei. A svéd népet megfosztották a lehetőségtől, hogy népszavazást tartsanak,” – tette hozzá.
Svédország májusban feladta több évszázados semlegességét, mikor elfogadta, hogy Finnországgal csatlakozik a NATO katonai szövetségéhez, az orosz terjeszkedést nevezni meg biztonsági problémaként, miután támadás érte Ukrajnát.
Irsten ellenben elutasította ezt az érvelést, mert még az ország fegyveres erői „is világossá tetták, hogy nincs direkt fenyegetés Svédország felé.”
Közölte, hogy a folyamatot felgyorsították, amelynek köze lehet a szeptember 11-re tervezett választásokhoz.
„Márciusban Magdalena Andersson [svéd miniszterelnök] közölte, hogy a NATO tagság csak súlyosbítana a helyzeten, de két hónappal később már beadta a csatlakozási kérelmet,” – mondta Irsten.
A háborúellenes aktivisták figyelmeztettek, hogy a szövetséghez való csatlakozás nem garancia a békére.
„Háborúk dúlnak most is a világban. És ez bizonyára nem állítja meg a NATO országokat, hogy hadba lépjenek, csakhát nem a saját területükön,” – mondta Irsten.
Svédországot Törökország még mindig megtorpedózhatja, amely már korábban vétóval fenyegetett annak ellenére, hogy múlt hónapban aláírt egy egyetértési nyilatkozatot, amely megnyitotta az utat a tagság felé.
Ankara számos követelést támasztott, köztük olyan személyek kiadatását, akik a Kurd Munkáspárthoz (PKK) köthetők vagy támogatják Fethullah Gülen száműzött egyházi vezetőt.
Azt is követelték, hogy oldják fel a fegyverembargót és felszólították a kormányokat, hogy állítsák le a kurdok által vezetett Népi Védelmi Egységek (YPG) támogatását észak-Szíriában.
Andersson egy szorosan kiegyensúlyozott parlamentet elnököl, és a kormányának szüksége van a kurd származású Amineh Kakabaevh szavazatára, hogy elfogadják a törvényt.
A baloldali parlamenti képviselőnek megígérték, hogy továbbra is támogatják a kurd erőket észak-Szíriában, valamint biztosították, hogy Svédország nem fog meghajolni Törökország kiadatási követelései előtt.
Múlt héten utalt rá, hogy bizalmatlansági szavazást kezdeményez Anne Linde svéd védelmi miniszter ellen a NATO csatlakozás miatt, valamint megvonja támogatását a „szociáldemokrata” kormánytól.
forrás: Morning Star