Az EU-Kanada szabad-kereskedelmi paktum (CETA) Trójai Faló az amerikai vállalatok számára, hogy beperelhessék a kormányokat – figyelmeztetett tegnap egy jelentés.
A Demokrácia Eltávolítása (szójáték: eredetileg trade away – AMI szerk.) címmel megjelent jelentést európai kampánycsoportok írták az Átfogó Gazdasági és Kereskedelmi Egyezményről (CETA). A befektetési bírósági rendszer (ICS) a szíve a titkos egyezménynek, amely lehetővé tenné a vállalatok számára, beleértve a Kanadában vagy az EU-ban bejegyzett amerikaiak számára is, hogy a munkaügyi, egészségügyi és környezetvédelmi törvények miatt kiesett profit miatt pereljenek a vállalatok.
A befektetési bíróság csak egy hasonlóság a CETA és a hírhedt Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) között, amely ellenállást gerjesztett a szakszervezetek, a fogyasztóvédelmi csoportok, az orvosi szakértők és a környezetvédők körében.
Több mint 300,00 ember vonult fel szombaton hét európai országban a CETA ellen, amelyet októberben akarnak aláírni az európai kormányok. Mivel Theresa May, Nagy-Britannia miniszterelnöke a parlament előtt akarja aláírni az egyezményt, ez esélyt ad annak megtárgyalására – közöltek a kampányolók.
Mark Dearn, a War on Want kampánytól arra figyelmeztetett, hogy a „CETA a kanadai TTIP, de úgy fújták fel, mintha ártalmatlanabb lenne.
„Most ez az új jelenté megmutatja, hogy ez inkább egy gonosz iker-egyezmény, amely célja azon szabályozások elpusztítása, amelyek védik a társadalmat és a környezetet.”
Nick Dearden, a Globális Igazságot Most szervezettől közölte: „A CETA megnyitja az utat, hogy észak-amerikai multinacionális vállalatok és befektetők bírósági ügyek áradatát indítsák meg.
„Ez fenyegetést jelent a környezetvédelemre, a közösség védelmére és a nagy bankok hatalmának korlátozására. Ez teljesen antidemokratikus és meg kell állítani.”
forrás: Morning Star