Észak-Korea felháborodott az Egyesült Államok és Dél-Korea közös hadgyakorlatának kiterjesztése miatt.
Phenjan kedden figyelmeztetett, hogy „erősebb intézkedésekkel” válaszol az óriási hadgyakorlatokra, amelyen 200 harci repülő vett részt.
Az Egyesült Államok és szövetségesei a nagyszabású háborús manőverek folytatása mellett döntött idén, miután először felfüggesztették, majd kis méretben folytatták a világjárvány miatt.
Az úgy nevezett Vigilant Storm péntekig tart, majd Dél-Korea saját éves, 12 napos Hoguk gyakorlata következik, amelyben szintén szerepe van az amerikai hadseregnek.
Phenjan közleménye szerint az amerikai hadgyakorlatok „a főbűnösök a béke és biztonság elpusztításában.”
Közölték, hogy Észak-Korea kész „minden szükséges intézkedést” megtenni, hogy megvédje magát a külső katonai fenyegetésektől.
„Ha az Egyesült Államok folyamatosan a súlyos katonai provokációkat űz, a KNDK erősebb intézkedéseket fog figyelembe venni,” – közölték, de nem nevezték meg a konkrét lépéseket.
Dél-koreai tisztviselők szerint Észak-Korea arra készük, hogy újabb atomkísérletet hajtsanak végre, először 2017 szeptembere óta.
Egy ilyen lépés ingatag helyzetet teremthet az amúgy is válságos körzetben.
A hadgyakorlat elleni tiltakozások nem csak Észak-Koreára korlátozódnak.
Óriási tüntetések voltak Délen is, ahol a demonstrálók követelték a hadgyakorlatok befejezését, valamint hogy az ország hagyjon fel az Egyesült Államok kiszolgálásával, és hogy a kormány képtelen volt normalizálni a kapcsolatokat az északi szomszéddal.
Az egyik múlt heti dél-koreai tüntetésen 500 ezer ember vett részt a szervezők szerint.
A tüntetők közölték, hogy a kormány akciói az egész Koreai-félszigetet veszélyeztetik.
Az új szöuli kormány válasza az volt, hogy még sokkal erőteljesebb reakciókra van szükség Észak ellen.
A koreai háború 1950-ben kezdődött és hivatalosan máig sem ért véget.
Az Egyesült Államok megtagadta, hogy kivonja csapatait és fegyvereit a félszigetről, ami része volt a harcokat lezáró fegyverszüneti egyezménynek.
Ehelyett az Egyesült Államok 28,500 fős hadsereget tart fenn a félszigeten.
forrás: Morning Star