Raul Castro megismételte népe követelését, hogy vessenek véget az 55 éve tartó, illegális, amerikai blokádnak.
A forradalmi vezető hétfőn Barack Obama amerikai elnök mellett nyilatkozott a történelmi megbeszélésüket követően.
„A blokád a legjelentősebb gátja a kubai nép fejlődésének,” – közölte. „Ezért annak megszüntetése létfontosságú a kapcsolatok normalizálásához.”
Miközben Castro elismerte, hogy „alapvető különbségek” vannak a két ország között, kifejezte optimizmusát, hogy új, enyhülő légkör teremtődik meg a Miami Ötök néven elhíresült politika foglyok 2014. decemberi elengedése óta.
„Elkezdtünk lépéseket tenni egy új fajta kapcsolat felépítése felé, amely eddig soha nem létezett Kuba és az Egyesült Államok között,” – közölte.
„Gyakorolnunk kell a civilizált együttélés művészetét, amely azt jelenti, hogy elfogadjuk és tiszteljük a különbségeket.”
Amikor egy amerikai újságíró a kubai politikai foglyokról kérdezett, Castro megkérte a riportert, hogy nevezzen meg egyet is.
„Milyen politikai foglyok? Mondjon egy nevet vagy neveket,” – mondta. „Estére kiengedjük őket.”
Mikor megkérdezték, hogy Donald Trump-ot vagy Hillary Clintont látná-e szívesebben a következő amerikai elnöki székben, Castro csak mosolygott és azt mondta: „Nem szavazhatok az Egyesült Államokban.”
Obama kubai disszidensekkel is találkozott tegnap, amikor azt várták tőle, hogy kioktatja vendéglátóit emberi jogokból – miután nem teljesítette 2008-as választási ígéretét, hogy bezárja a megszállt kubai területen működtetett Guantanamo Bay fogolytábort.
„Kiállunk az alapvető emberi jogok, beleértve a szólás-, gyülekezés- és vallásszabadság mellett,” – mondta hétfőn.
Castro visszavágott, mondván: „Ellenezzük a kettős mércét az emberi jogok tekintetében.”
Silvio Rodriguez, híres kubai énekes azt írta blogjára: „Gyakran elfelejtik, hogy ez a borzalmas vita azért kezdődött, mert a szomszédjaink nem bírták elviselni a tényt, hogy eldöntöttünk, mit csinálunk a saját hazánkban.”
Azt mondta, az Egyesült Államok „hozzászokott, hogy az történjen, amit ő akar,” és „nem csak megfosztottak minket a szólás szabadságától, hanem háborút is kezdtek ellenünk.”
Forrás: Morning Star
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.