Az ENSZ közölte, hogy 2022-ben rekordmértékű “súlyos jogsértés” érte a gyermekeket.
Az ENSZ Gyermekalapja (Unicef) közölte, hogy a palesztin megszállt területeken, Kongóban és Szomáliában folyó konfliktusok a legtöbb veszélynek teszik ki a gyermekeket.
Az Unicef különös aggodalmát fejezte ki a haiti, nigériai, etiópiai, mozambiki és ukrán gyerekek helyzete miatt, amely miatt Oroszország a ENSZ feketelistájára került.
A “súlyos jogsértések” magukban foglalják a gyermektoborzást és harcosnak való kihasználását, a gyilkosságokat és sérüléseket, szexuális erőszakot, emberrablásokat, valamint iskolák és kórházak elleni támadásokat.
Az Unicef helyettes ügyvezető igazgatója, Omar Abdi elmondta az ENSZ Biztonsági Tanácsnak, hogy az ellenőrzött súlyos jogsértések száma több mint 27 000, míg az előző évben 24 000 volt, ez a legmagasabb szám az ENSZ 2005-ös monitoring jelentései óta.
Az “aggodalomra okot adó” konfliktushelyzetek száma szintén a legmagasabb volt: 26.
Abdi szerint az előző jelentés óta súlyos konfliktus tört ki Szudánban, ahol több mint egymillió gyermeket kényszerítettek menekülésre az erőszakos konfliktusok, és az ENSZ jelentéseket kapott arról, hogy több száz gyermek halt vagy sérült meg.
Emellett az Unicef azt várja, hogy az érintett palesztin gyermekek száma növekedni fog a legújabb erőszakhullám miatt.
Az államok és a konfliktusokban résztvevő felek nem tartják be kötelezettségeiket a gyermekek védelmében, és “jelentős és egyértelmű intézkedésekre” van szükség – mondta Abdi.
Antonio Guterres ENSZ főtitkár tavalyi éves jelentésében az orosz erőket az ENSZ éves feketelistájára helyezte, amelyben azokat az országokat sorolja fel, amelyek súlyos jogsértéseket követnek el a gyermekekkel szemben a konfliktusok során.
Azonban, kettős mércét mutatva, Guterres nem tette Izraelt a feketelistára az általuk elkövetett súlyos jogsértések miatt, amelyek tavaly 1139 palesztin gyermeket érintettek, köztük 54 halálesetet.
Helyette az ENSZ üdvözölte Izrael “gyakorlati intézkedéseinek azonosítását, ideértve az ENSZ által javasoltakat is” a gyermekek védelme érdekében.
forrás: Morning Star