Az Európai Parlamentben tapasztalt korrupció már két hónapja folyamatosan szerepel a hírekben, miközben az Európai Parlament tagjainak mentelmi jogát feloldották, nagy bejelentések történtek a korrupció zéró toleranciájáról, és számos terv és határozat ígéri az integritást és a felelősségteljes elszámoltatást. Ennek ellenére az ügy továbbra is súlyosbodik.
Nehéz megérteni, hogy az Európai Parlament milyen lépéseket tesz a korrupció felszámolása érdekében, és könnyen eltévedhetünk a határozatok, módosítások és tervdokumentumok örvényében. Itt van egy összefoglaló az elmúlt két hónapról, kiemelve a februári plenáris ülésen elfogadott határozatokat.
Mikor a botrány tavaly decemberben kirobbant, az Európai Parlament elfogadott egy határozatot, amely 15 intézkedést tartalmazott a korrupció visszaszorítása és az integritás, a felelősségteljes elszámoltatás és a transzparencia növelése érdekében. Az intézkedések között szerepelt egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítása, amely az okokat kutatja, hogy történhetett meg a Katargate-botrány, a korrupció és az integritás mechanizmusainak alapos átalakításával megbízott különleges parlamenti bizottság felállítása, a korrupció elleni küzdelemért felelős alelnök kinevezése, az EP-képviselők vagyonnyilatkozatának kötelezővé tétele a megbízatásuk elején és végén, valamint a belső szabályzatokat a kiszivárogtatásra vonatkozóan az EU irányelveinek megfelelően történő összehangolása.
Ezek nagyon szépnek hangzanak, ugye? Nos, sajnos a legtöbb intézkedést az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola elmismásolta, és zárt ajtók mögött készített egy alternatív 14 pontos tervet. Ez a lépés illeszkedik az Európai Néppárt frakció nagyobb terveihez, hogy megakadályozza a Parlament által decemberben javasolt alapvető reformokat. A Baloldal frakció nevében, Manon Aubry társelnökünk javasolta a februári ülésen a transzparencia és az antikorrupciós intézkedésekkel kapcsolatos vita és határozat követését.
Ugyanezen az ülésen a Parlament arra is felszólította a Bizottságot, hogy sürgősen terjesszen elő jogalkotási javaslatot az intézményközi etikai testület létrehozására, amely összehangolná a felelősségvállalás, a transzparencia és az antikorrupciós intézkedéseket az összes uniós szerv számára. Ezt az Európai Bizottság megígérte a megbízatása kezdetén, és most márciusra várható.
Ezek a két határozat pozitív fejlemény. Azonban, amikor az általuk javasolt módosításokat és javaslatokat áttekintjük, nem kerülhetik el figyelmünket a nyugtalanító fejlemények. Például az Európai Néppárt felhasználta a korrupciós botrányt a civil szervezetek és a civil társadalom elleni harcához, elterelve a figyelmet a feltehetően korrupt EP-képviselőkről és a szerkezeti kiskapukról az civil szervezetek finanszírozásával és tevékenységeivel kapcsolatban. Ez nagy aggodalomra ad okot az aktivisták és a civil szervezetek számára, akik időnként a legfontosabb kérdésekkel, mint például az emberi jogokkal és a klímaváltozás kapcsolatos tevékenységekkel foglalkoznak, és akik az EU politikájában gyakran az etika és az átláthatóság javítására irányuló hosszú távú erőfeszítések élén állnak.
Az Európai Parlament jobboldali tagjai ezeket a határozatokat is felhasználták, hogy korlátozzák az Európai Parlament hatáskörét és lehetőségeit az emberi jogok megsértésével kapcsolatos vélemény-nyilvánításra. Aggasztó, hogy a ház reakciós erőinek sikerült visszalépniük az eredeti, 2022 decemberében tett kötelezettségvállalások egy részében, például az Európai Parlament átláthatósági nyilvántartásának kötelezővé tétele kapcsán.
A Baloldal frakció azonban ezek ellenére is képes volt jelentős lépéseket javasolni és megvalósítani ezeket a korrupció elleni küzdelemben. Mindkét, februárban elfogadott határozatban az Európai Parlament felszólítja a képviselőket, hogy tiltsák be a mellékállásokat és hosszabbítsák meg a képviselők visszavonulási időszakát két évre – az Európai Bizottság szabványának megfelelően -, erősítsék meg az Európai Parlament Tanácsadó Bizottságának függetlenségét, valamint egyértelműen határozzák meg az EU etikai testület szerepét és felelősségét, biztosítva annak lehetőségét, hogy vizsgálatokat indítson és büntetéseket szabjon ki.
Bár ezek pozitív lépések, de csak az első lépések. A Katargate csak a visszaélések jéghegyének csúcsa. Az egyetlen módja annak, hogy megakadályozzuk a korrupciót és javítsuk az átláthatóságot, hogy radikálisan reformáljuk az Európai Parlament működését. Folytatni fogjuk az olyan reformok előmozdítását, amelyek megoldják azokat a strukturális problémákat, amelyek lehetővé tették a Katargate-botrányt.
EP Baloldal frakció