Végleg le kell állítani az EU folyamatban lévő tárgyalásait a Mercosur-ral, különben az élelmiszerekben használt tiltott anyagok kerülhetnek az étkezőasztalainkra az EU-ban.
A Mercosurt-t alkotó három ország mellett (Argentína, Uruguay és Paraguay), Brazíliának is olyan élelmiszerszabványai és szabályozásai vannak, amelyek teljesen összeegyeztethetetlenek az EU törvényekkel. A glifozáttól a megszámlálhatatlan rovarirtóig a kávéültetvényeken, Brazília a világ egyik legrosszabb szabálysértő a káros vegyszerek felhasználásában az élelmiszer-termelés során.
Tekintve, hogy a hiány van az ellenőrző létesítményekből olyan kikötőkben, mint Rotterdam, súlyos aggodalmak merülnek fel, hogyan tervezi az Európai Bizottság megállítani az EU fogyasztóinak szánt mérgező Mercosur termékeket.
A brüsszeli tárgyalások ráadásul akkor történnek, amikor Brazília korábbi elnöke, Lula börtönben van, amelyet széles körben antidemokratikusnak találnak, mivel akadályozza Lula indulását a következő elnökválasztáson.
Helmut Scholz, az Egyesült Baloldal / Északi Zöldek frakció (GUE/NGL) német EP képviselője (Die Linke), aki már kezdettől fogva kritikus volt az EU-Mercosur egyezménnyel, határozott figyelmeztetést fogalmazott meg:
„Ne véglegesítsék az EU-Mercosur egyezményt: a brazil kínálat mérgező! Az ország már a legrosszabb glifozát és rovarirtó felhasználó, melyek közül sokat betiltottak Európában. Most és az ezzel párhuzamosan futó brüsszeli kereskedelmi tárgyalásokkal, Brazília felold minden fennmaradó gátat a rovarirtó felhasználással kapcsolatban, hogy felkészüljön a mezőgazdasági termelése kiterjesztésére. Ez drámaian növelni fogja az erdőirtásokat, valamint fokozza a környezeti katasztrófákat és a klímaváltozást. Az ételünket hamarosan méreggel fogják permetezni.”
Scholz szintén rámutatott a kereskedelmi egyezmény környezeti és emberi hatására:
„A mezőgazdasági bárók már így is nagyon befolyásosak a brazil kormányban. Céljuk megszabadulni a rovarirtó felhasználásának utolsó törvényes gátjaitól. Az esőerdőket is kivágják a marha-, szója-, és etanoltermeléshez, és olyan munkásokat használnak, akiket rabszolgaként kezelnek.”
„Ez a valóság a jelenlegi, brüsszeli EU-Mercosur tárgyalások mögött. Teljesen nevetségesek, amikor kereskedelemről és fenntartható fejlődésről beszélnek ugyanabban a mondatban.” – zárta Scholz.
Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció