Az Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció (GUE/NGL) delegációja ellátogatott Ecudaor Lago Agrio régiójába, ahol a Chevron-Texaco elkövette az ország történelmének legdrámaibb ökológiai bűncselekményét.
A Chevron-Texaco 18 milliárd gallon mérgező hulladékot eresztett az ecuadori Amazonas őserdejébe, amely szennyezte a vizeket és súlyosan kontaminálta a talajt, amelynek eredménye a megnövekedett rákos megbetegedések száma, termesztési felfordulás és a biodiverzitás elpusztítása.
Az érintett közösségek már 1993 óta szerveződnek és felszólították a Texaco-t és partnervállalatát, a Chevron-t, hogy tisztítsák meg a területet és biztosítsanak ellátást azoknak, akiket ez érintett.
2011 februárjában az ecuadori bíróság a Chevront 9 milliárd amerikai dollár kártérítés megfizetésére kötelezte, de a Chevron még mindig nem fizetett.
Az céget perelő UDAPT őslakos ellenállási mozgalom egyik aktivistája társult Helmut Scholz és Lola Sanchez GUE/NGL EP képviselőkhöz, hogy megvizsgálják a területet és megfigyeljék a súlyos környezeti problémákat, amelyet az olajkitermelés teremtett.
Helmut Scholz német EP képviselő közölte: „Kifejezzük szolidaritásunkat azokkal, akiket ez érintett, és a közösségekkel, amelyek ellenállnak a Texaco/Chevron környezetkárosító bűncselekményének.
„A vállalati büntetlenség az emberi jogsértések és a környezetkárosító bűncselekmények terén nem másnak az eredménye, mint a nemzetközi befektetések és a nemzetközi kereskedelem szabályozása hiányának.
„Minden kereskedelmi és befektetési egyezménynek, amelyet az EU harmadik országokkal aláír, tartalmaznia kell olyan megkötési záradékokat, amelyek a fenntartható fejlődést és az emberi jogokat érintik azért, hogy biztosítsuk a multinacionális vállalatok elszámoltathatóságát. Ebbe bele kell foglalni a jogorvoslatokat, ha a multinacionális és a nemzeti vállalatok megszegik a nemzetközi jogot és az alkotmányos kötelezettségeket.”
Lola Sanchez spanyol EP képviselő hozzátette: „Lago Agrio ellenálló közössége a példája a vállalati büntetlenség elleni küzdelemnek.”
„Ez az eset is megvilágítja, hogy sürgős szükség van egy nemzetközi törvénykezési egyezményre a vállalati és emberi jogokkal kapcsolatban, hogy elkerüljük a vállalati büntetlenséget.
„Az EU-nak protektív szerepet kell vállalnia az ENSZ folyamatában, amelyet Ecuador vezet egy nemzetközi törvénykezési eszköztár felé, amely véget vet a vállalati büntetlenségnek, ha megsértik az emberi jogokat és környezetkárosító bűncselekményeket követnek el,” – zárta Sanchez.
Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció