António Guterres ENSZ főtitkár ma figyelmeztette a világ vezetőit, hogy a büntetlenség, az egyenlőtlenség és a bizonytalanság egy „fenntarthatatlan világot” hoz létre, ahol egyre több ország úgy gondolja, hogy jár nekik egy „szabadulás a börtönből” kártya.
„Nem folytathatjuk így,” mondta, amikor megkezdődött az ENSZ Közgyűlés éves csúcstalálkozója.
A mélyülő geopolitikai megosztottságokra, a véget nem érő háborúkra, a klímaváltozásra és a nukleáris, valamint az új fegyverek megjelenésére hivatkozva azt mondta, az emberiség „az elképzelhetetlen felé sodródik – egy lőporos hordó felé, amely az egész világot magával ragadhatja.”
De hozzátette, „a kihívások, amelyekkel szembesülünk, megoldhatók,” ha a nemzetközi közösség szembenéz a kezelhetetlen kockázatok bizonytalanságával, az egyenlőtlenséggel, amely az igazságtalanságok és sérelmek alapja, valamint a büntetlenséggel, amely aláássa a nemzetközi jogot és az ENSZ alapelveit.
„Ma egyre több kormány és mások érzik jogosnak, hogy egy ’szabadulás a börtönből’ kártyát kapjanak,” mondta a klasszikus társasjáték, a Monopoly kapcsán.
A világ vezetőinek találkozója a növekvő globális megosztottság, a nagy háborúk – például a gázai, ukrajnai és szudáni konfliktusok –, valamint a szélesebb Közel-Kelet esetleges még nagyobb konfliktusának árnyékában kezdődött.
Guterres előrevetítette nyitóbeszédét a vasárnapi Jövő Csúcstalálkozóján, ahol elmondta, hogy a globális biztonságot „geopolitikai megosztottságok, nukleáris fenyegetések és új fegyverek és hadszínterek fejlesztése” fenyegeti.
Hivatkozott még a hatalmas egyenlőtlenségekre és a klímaváltozás pusztító hatására is.
Joe Biden amerikai elnök egy várhatóan utolsó nagy jelentőségű megjelenésére készül a világ színpadán.
Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a múlt héten azt mondta az újságíróknak, hogy az Egyesült Államok fő fókusza az ülésszakon a „háború borzalmainak megszüntetése” lesz.
Az Egyesült Államok több mint 915 milliárd dollárt költ katonai kiadásokra, messze megelőzve bármely más országot, és több mint 900 katonai bázisa van szétszórva a világon.
forrás: Morning Star