Kína rágalmazásnak nevezte a hszincsiangi népirtás vádjait és ismételten meghívta Michelle Bachelet emberi jogi ENSZ főbiztost, hogy látogassa meg a térséget.
Wang Ji kínai külügyminiszter azt állította, hogy a nyugati országok szándékosan félretájékoztatnak az ujgur közösség bánásmódjával kapcsolatban, kijelentve, hogy élvezik a vallás szabadságát és az emberi jogokat Hszincsiang Ujgur Autonóm Régiójában, ahol a nemzetiségnek mindig is védett jogi státusza volt.

Wang Ji kínai külügyminiszter
Az autonóm régiók, amelyek közé többek között Tibet, Huanghszi és Belső-Mongólia is tartozik, Kína főképp nem hanok által lakott körzetei, és nagyobb törvényhozási autonómiával rendelkeznek, mint más tartományok, beleértve a kisebbségi nyelvek legális státuszát az oktatási és hivatali rendszerben.
„Az alapvető tények megmutatják, hogy sosem volt úgy nevezett népirtás, kényszermunka vagy vallási elnyomás Hszincsiangban,” – közölte Wang az ENSZ genfi emberi jogi tanácsa előtt hétfőn.
Legalább 24 ezer mecset van a régióban, és az állampolgárok szabadon gyakorolhatják kultúrájukat és hagyományaikat – jelentette ki Kína.
Az Egyesült Államok által vezetett nyugati országok azt állítják, hogy egy millió ujgurt tartanak koncentrációs táborokban, ahol olyan jogsértő gyakorlatokat alkalmaznak, mint a kényszersterilizáció.
A bizonyítékok többsége attól a szélsőjobboldali evangélikus keresztény Christian Adrian Zenztől és olyan amerikaiak által pénzelt csoportoktól származik, mint az Ujgur Világkongresszus.
Wang közölte az ENSZ küldötteinek, hogy „Hszincsiang ajtaja mindig nyitva áll. Számos országból érkeztek Hszincsiangba emberek tényfeltárásra. Kína szintén üdvözölné, ha az emberi jogi főbiztos ellátogatna Hszincsiangba.”
forrás: Morning Star