Amerikai hadihajókat vezényeltek a Koreai-félsziget körüli vizekre a hétvégén, mivel Washington újra gerjeszti a feszültséget Phenjannal.
A Carl Vinson csapásmérő egységet, amely egy anyahajóból, cirkálókból és rombolókból áll, azért rendelték a régióba, hogy fenntartsák a „készültséget” – közölte az amerikai haditengerészet.
„Az első számú fenyegetés a régióban Észak-Korea a meggondolatlan, felelőtlen és destabilizáló rakéta tesztprogramja miatt, és mert nukleáris fegyvereket fejleszt,” – közölte Dave Benham, az Egyesült Államok Csendes-óceáni Parancsnokságának szóvivője.
Phenjan egyre több rakétát lő ki Japán irányában, legújabban szerdán, bár dél-koreai elemzők szerint ez sikertelen teszt volt, mivel a rakéta csupán 37 mérföldet tett meg, mikor tengerbe csapódott.
A dinasztikus rezsim nukleáris fegyver programját fő szövetségese, Kína is elítélte, mivel ez olyan destabilizáló erő a Távol Keleten és olyan provokáció, amelyet Japán és Dél-Korea arra használ, hogy felszítsa a militarizmust és igazolja mindkét országban az amerikai hadsereg jelentős jelenlétét.
Donald Trump azzal fenyegette Mar-a-Largo-i ülésén Hszi Csin-ping kínai elnököt, hogy kijelentette, az Egyesült Államok egyedül is megoldja az észak-koreai problémát, ha Kína nem tesz meg nem határozott lépéseket e téren.
Ellenben Észak-Korea a múlt heti illegális amerikai légicsapásokat a szíriai hadsereg ellen bizonyítékként vette elő arra, hogy a nukleáris fegyverei elrettentenek egy hasonló támadástól.
A Shayrat légbázis elleni Tomahawk támadást „teljesen megbocsáthatatlannak” nevezte az ország külügyminisztere, és azt állította, hogy Észak „minden módon növeli önvédelmi kapacitását, hogy felkészüljön az amerikaiak egyre nyilvánvalóbb háborús lépései ellen.”
Washington vezényli az éves háborús játékokat dél-koreai szövetségesével, amelyben az Észak elleni inváziót szimulálják – ezt az északiak egy valódi invázióra való felkészülésnek tekintik.
Az Észak-Koreával való összecsapás szélesebb konfliktust eredményezne.
Az Egyesült Államoknak 400 katonai bázisa van a Csendes-óceánon, amely egy gyűrűt von Kína köré, amely miatt Peking azért aggódik, mert elvághatják az import útvonalakat, beleértve az olajat is.
Kína válasza, hogy mesterséges szigeteket épít, hogy fenntartsa ezen útvonalak ellenőrzését, számos szomszédját dühíti.
forrás: Morning Star