Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta a polgároknak, hogy küldjék el Moszkvába az energiaszámláikat. Erre a Baloldal EP frakciójából Manon Aubry társelnök válaszolt.
Von der Leyen szűklátókörű és flegma kijelentésére válaszolni kell.
Majdnem egy éve, hogy az Európai Bizottságot először felkértük, hogy elemezze az energiaárak emelkedését, és ahelyett, hogy megértették volna ennek sürgősségét, az EU intézményei leálltak, késlekedtek és elodázták a létfontosságú döntéseket.
A Bizottság régóta várt terve, hogy végre kezeljék az energiaválságot, végül megérkezett. Intézkedések vannak a fogyasztás csökkentésére az átmeneti „szolidaritási hozzájárulásra” bizonyos energiaszolgáltatók extraprofitjának 33%-os adójával, egy új EU munkacsoportra, amely meghatározza a megbízható és megbízhatatlan energiaellátókat, valamint van egy homályos közlemény is a villanyáram piac „mély és átfogó” reformjáról.
A Bizottság nem ajánl valódi gázárstopot, helyette egy plafont sugall, amely olyan magas, hogy a multik ezentúl is magas profitokat fognak termelni. Ezen intézkedések nem okoznak olyan változásokat, amelyekre szükség van ahhoz, hogy a nyugdíjasok ne fagyjanak meg saját otthonaikban, ne legyenek áramkimaradások és lekapcsolások, valamint a vállalkozások ne menjenek tönkre a télen.
Ami alapvetően hiányzik, hogy nem vállalnak felelősséget az elrohadt energiapiacért. Ellenkezőleg, a Bizottság még meg is védi azt: „az energiapiac segít enyhíteni a válságon.” Hogy támogathatunk továbbra is egy olyan rendszert, amely megtömi kevesek zsebét, miközben a családokat és a munkásokat sötétben és hidegben hagyja?
A bizottság bejelentésére Sira Rego spanyol EP képviselő (Unidas Podemos) közölte: „Eddig az Európai Bizottság csak üres szalagcímekkel dobálózott, az egyik különösképp aggasztó, amely a likviditást injektálna a jövőbeni piacokba. Azon specifikus intézkedések, amelyeket hallani akartunk Brüsszeltől, ki kell állniuk amellett, hogy az állami forrásokat a legsérülékenyebb emberek és a dolgozó családok szükségleteire fordítsuk, valamint a gazdaság stratégiai fontosságú szektoraira. Ezen intézkedések nem óvhatnak és védhetnek spekulatív műveleteket, egy buborékot növelve és generálva.”
A gázpiacok liberalizációja nagyobb árinstabilitáshoz vezettek és új spekulatív gázpiacot hoztak létre abból aminek közkincsnek kellene lennie. Az egyetlen válasz a válságra, hogy állami kontroll alatt álló, igazságos energiamodellt építünk. A Baloldal frakció azonnali árplafont követel a válság előtti szintekre, egy egyszeri adót és a közüzemi lekapcsolások betiltását. A frakciónk szintén javasolja a megújuló energiák gyors kiterjesztését, valamint igazságos energiatakarékossági tervet, amely nem csak önfeláldozást kér a néptől, amelynek már semmilye nem maradt, hogy feláldozza.
Cornelia Ernst német EP képviselő (Die Linke) közölte: „Ha meg akarjuk akadályozni a közeledő szociális katasztrófát, azonnali EU-szintű tiltást kell bevezetnünk az áramkikapcsolásokra, valamint teljes védelmet kell biztosítanunk az embereknek az árrobbanástól, amelyért nem ők felelősek. Ez csak a radikális profitadó bevezetésével és a valódi árplafonokkal lehetséges.
„Árbevételi plafonnal” és még mindig 180 eurós MWh-s fogyasztással, a Bizottság nem oldja meg a problémákat, hanem továbbra is biztosítja az óriási profitokat a multik számára, mivel a Bizottság számára a piac szent, nem az emberek.”
Marisa Matias portugál EP képviselő (Baloldali Blokk) közölte: „Majdnem egy év telt el és végül néhány szükséges lépés bejelentését ugyan már megtettek az energia válság kezeléséért, mint az energiavállalatok erkölcstelen profitjának korlátozását. Mindazonáltal a bizottság megközelítésének fő jellemzője, hogy túl kevés és túl késő. A rendszer mélyen sérült, és a Bizottság még mindig ragtapaszokat használ. Nyomást kell gyakorolni a mélyebb válaszoktért, amelyek megfelelően védik azokat, akik a számlákat fizetik.”
Az Európai Parlament Baloldal frakciója múlt ősszel elindította a „Power to the People” [szójáték, egyszerre jelent „Hatalmat” és „Energiát a Népnek”], kampányt, amely rövid- és hosszútávú intézkedéseket követelt az áremelkedés problémája gyökerének kezelésére.
Szeptember 30-án az Energia Tanács ismételt rendkívüli ülése el fogja bírálni a Bizottság tervét. A Baloldal követeli, hogy a tagállamok álljanak ki sürgős kihívások ellen, amellyel szembesülünk. Az energiapiacot az emberek igényeinek kell meghatároznia, nem a profitnak.
EP Baloldal frakció