Nicolas Maduro, venezuelai elnök ma Kínába repült, hogy olajügyekről tárgyaljon.
Mielőtt elhagyta volna Caracast, Maduro elmondta, hogy Venezuela olajat hitelért szerződéseiről fog tárgyalni Hszi Csin-ping elnökkel, csakúgy mint a gazdasági, oktatási és technológiai tervekről.
Kína több mint 40 milliárd dollár kölcsönt adott Venezuelának az elmúlt öt évben, egy részét már olajszállítmányokkal fedezték.
Maduro december végén bejelentette, hogy 2015-től a gazdaság kerül fő fókuszpontba.
Az útitervében szerepel ég az Opec olajkartell is, amely múlt hónapban úgy döntött, hogy fenntartja a termelési szintet, minthogy Venezuela és Oroszország javaslata ellenére csökkentenék a kitermelést azért, hogy feljebb tornásszák az árakat.
A venezuelai elnök az útját úgy nevezte, mint egy „nagyon fontos utazást, hogy új tervek szülessenek a csökkenő állami bevételekről és a zuhanó olajárakról.”
Az olajból származik Venezuela exportjövedelmeinek 95%-a.
Ezzel támasztják alá az ország Petrokaribi szolidaritási programját, amely a régió gazdasági növekedését célozza meg, különösképp az ALBA blokkban egyesült latin-amerikai országokért.
Más Opec államokat is meglátogatva Maduro abban reménykedik, hogy „folytathatják a magas szintű törkvéseket az olajárak helyrebillentésére, az Opec megerősítésére.”
Venezuela gazdasága 2014 első háromnegyed évében különböző okok miatt összeszűkült.
A kormány nem megfelelő gazdasági felosztottságán kívül a szélsőjobboldali ellenzék erőszakos ellenállása is szerepet játszott, amelyben városközpontokat vettek blokád alá.
A kereskedelmi szektorban az állami tulajdonú javak szisztematikus csempészete Kolumbiába és Guyanába szintén csapást jelentett a gazdaság számára.
A bolivári forradalom legelszántabb ellensége az Egyesült Államok, amelynek kormánya gazdasági szankciókat léptetett életbe Venzuela ellen, azt is világosan előre jelezte, hogy nem fogja fizetni a külföldi kötvényeit.
Maduro bizonygatta, hogy ez nem fog megtörténni, de elismerte, hogy a nemzetközi piacokra kölcsönözni megfizethetetlenül drága, amely arra készteti, hogy közeli szövetséget alakítson ki Pekinggel.
forrás: Morning Star