Szerte Spanyolországban tüntetéseket tartottak, miután a Legfelsőbb Bíróság egyik döntése a bankokat a „törvény fölé” emelte.
A megmozdulásokat az Egyesült Podemos koalíció szervezte, amelynek része a megszorításellenes Podemos, valamint a Kommunista Párt vezette Egyesült Baloldal és sokan mások. A legnagyobb megmozdulásra a madridi Legfelsőbb Bíróság épülete előtt került sor.
Pablo Iglesias (Podemos) közölte, hogy a döntés, amely a legális dokumentumok utáni díjakat és a jelzálog adót a hitelező bankokról az ügyfelekre teszi át, lényegében átírja a spanyol szocialista párt által vezetett kormány banki törvényét, amely kimondja, hogy a bankoknak kell viselniük ezeket a terheket. Ez pedig „támadás a hatalmi ágak szétválasztása és a demokrácia ellen.”
Alberto Garzon, a Kommunista Párt képviselője és az Egyesült Baloldal koordinátora közölte, hogy a bíróságok meghajlottak „a bankok elfogadhatatlan zsarolása előtt.”
Közösségi bank megalapítására szólított fel mondván, a magánbankok „a demokrácia fő ellenségeivé” váltak és „felelősek a gazdaságunk kirablásáért.”
Iglesias közölte, hogy a kormánynak olyan törvényt kell hoznia, amely elismeri, hogy a bankok, amelyeket állami pénzzel segítettek ki a 2007-8-as pénzügyi összeomlás során, „spanyolt pénzt birtokolnak, amelyet most jogunk van visszavenni.”
Több százezer spanyolt, köztük öregeket és rokkantakat is kilakoltattak otthonaikból, mivel a válság után nem tudták törleszteni a jelzáloghitelüket, miközben az országban több millió ház áll lakatlanul.
forrás: Morning Star