Mike Pompeo amerikai külügyminisztert képmutatónak bélyegezték, miután követelte, hogy a huszi erők ne támadják Szaúd-Arábiát, miután rakétatalálat ért vasárnap egy repteret.
A szaúdi fővárosban, Rijádban beszélt, amikor Iránt okolta a történtekért. Az országot Washington a huszik pénzelésével és támogatásával vádolja.
Az amerikai külügyminiszter, akinek vezető szerepe van a közel-keleti háború szításában, közölte, hogy az Abha Nemzetközi Repülőtér elleni támadásnak egy halottja és 20 sérültje van.
Ez két héten belül a második támadás a szaúdi reptér ellen.
„Ezek az irániak által támogatott támadások elfogadhatatlanok, és még inkább elítélendők, hogy ártatlan civileket céloztak meg. Szintén kockázatnak teszik ki a Szaúd-Arábiában élő, dolgozó és átutazó amerikaiakat is,” – közölte Pompeo.
„Felszólítjuk az irániak által támogatott huszikat, hogy fejezzék be ezeket a meggondolatlan és provokatív támadásokat az iráni rezsim parancsára,” – tette hozzá.
A külügyminiszter figyelmen kívül hagyta a tényt, hogy a huszik támadása válasz volt Szaúd-Arábia Jemen ellen viselt háborújára.
Amiatt is kritika érte, hogy a Fehér Ház megkerülte a Kongresszust, és 22 fegyverüzletet írt alá Szaúd-Arábiával.
Donald Trump amerikai elnök szükségállapotot jelentett be, hogy átnyomja az üzletet, amelyet a pártközi szenátorok csoportja megpróbált meggátolni.
Chris Murphy szenátor múlt hónapban figyelmeztetett: „Trump elnök azért használja ezt a kiskaput, mivel tudja, hogy a Kongresszus nem értene ezzel egyet.
„Nincs új vészhelyzeti oka, hogy bombákat adjunk el a szaúdiaknak, hogy azokat ledobják Jemenben, amellyel csak a humanitárius válságot fokozzák ott.”
Szaúd-Arábiát háborús bűncselekmények elkövetésével vádolják Jemenben, mivel az országot az évszázad legsúlyosabb éhínsége szélére bombázták. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma megállapította, hogy bűncselekmény történt, mikor gyermekkatonákat vetettek be, de Pompeot ez nem érdekelte.
Jelenleg is Szaúd-Arábiában tartózkodik, miközben az Egyesült Államok szítja a feszültséget Iránnal.
Újabb szankciókat vezettek be, miután az iráni Iszlám Forradalmi Gárda erőit vádolják azzal, hogy múlt héten megtámadtak két olajtankert az Ománi-öbölben.
Dimitrij Peskov orosz kormányszóvivő illegálisnak bélyegezte a szankciókat, miközben Vlagyimir Putyin „katasztrófára” figyelmeztetett, ha az Egyesült Államok háborút indít Irán ellen.
Az amerikai közvélemény nem támogatja a Teherán elleni intervenciót, a jelenlegi közvélemény-kutatások szerint a lakosság kevesebb mint 20%-a pártolna a katonai akciót.
A Hill-HarrisX közvélemény-kutatásai szerint a válaszolók 19%-a akarja, hogy Donald Trump támadásokat indítson Irán ellen és csak 5% támogatja a formális hadüzenetet.
forrás: Morning Star