Az állami szektor szakszervezetei arra biztatták tegnap az EP képviselőket, hogy dobják ki a kereskedelmi egyezményekbe foglalt, antidemokratikus vállalati bíróságokat.
Az Nemzetközi Állami Szolgáltatások (PSI) szakszervezet közölte, hogy a befektetési bírósági rendszer a mérgező EU-USA kereskedelmi paktumban, a TTIP-ben, aláaknázza az országok munkaügyi és egészségügyi törvénykezését.
Elküldték a vállalati bíróságokról szóló jelentésüket minden EP képviselőnek, biztatva őket, hogy utasítsák el ennek az alattomos rendszernek az EU általi „nagy vállalati átcímkézését”, mivel ezt korábban befektető-állami vita záradéknak hívták.
Rosa Pavanelli, a PSI főtitkára közölte: „Az Európai Bizottság új befektetési bírósága garantálja a külföldi multinacionális vállalatoknak a jogot, hogy bepereljék a kormányokat, ha a közösség érdekét néző demokratikus döntéseket hoznak.”
A vállalati bíróságok lehetővé teszik a kormányok beperelését olyan döntésekért, amely veszélyeztetik a valódi vagy feltételezett profitot – például olyan törvények meghozásával, amelyek tiltják a veszélyes termékeket, vagy elutasítják az állami szolgáltatások megnyitását a magán verseny számára.
Bár a TTIP-t titokban tárgyalták, a vállalati bírósági záradékát alaposan megvizsgálta az Európai Parlament, ám ez csak némi kozmetikai változtatásokat eredményezett.
„Miért adnak a kormányaink olyan jogot a külföldi vállalatoknak, amelyet a helyi cégeknek és a helyi munkásoknak nem?” – kérdezte Pavanelli.
„Megengedni a világ leghatalmasabb vállalatainak, hogy elvegyék az adófizetők pénzét a recept a növekvő megszorítások és az állami szolágáltatások megnyirbálása számára.”
A tanulmány leír egy 2003-as esetet, amely során a Cseh Köztársaságnak 271 millió fontot kellett fizetnie egy vállalatnak, amely akkor egyenlő volt az ország egészségügyi költségvetésével.
Ecuador most kezdett el fizetni 840 millió fontot egy amerikai olajvállalatnak – ez a 2015-ös jóléti költségvetésének 90%-a.
Forrás: Morning Star