Szaúd-Arábia külügyminisztere azzal fenyegetőzött, hogy súlyosbítani fogják a szíriai háborút, ha Bashar al-Asszád elnök nem mond le.
Adela al-Jubier, a szaúdi királyi családból közölte a BBC-vel, hogy Asszád „nincs győztes helyzetben, sem előnyben”, még a számos nyugat által támogatott felkelők puccsainak sorozata ellenére sem, beleértve 5000 lázadót, akik Aleppot veszik körül.
„Ha Bashar al-Asszád továbbra is makacskodik és húzza a lábát, valamint továbbra is elutasítja a komoly beavatkozást, akkor nyilvánvalóan kell egy B-terv, amely sokkal erélyesebb katonai tevékenységet jelent,” – figyelmeztetett.
Jubier egy londoni találkozón beszélt, amelyen a Felső Tárgyalási Bizottság (HNC) és a szaúdiak által összehívott szíriai ellenzéki koalíció vett részt, akik a mérsékelt Asszád-ellenes politikai köröktől a fegyveres Al-Qaida-val szövetséges szélsőségesekig terjednek. A találkozón Boris Johnson brit külügyi titkár is részt vett.
A HNC bejelentette a legújabb rendszerváltó követelését, egy hat hónapos teljes tűzszünetet, amelyet 18 hónapos „átmenet” követ, végül Asszád távozik.
Johnson megpróbálta úgy bemutatni a HNC-t, mint „széles bázisú”, „demokratikus és pluralisztikus” szíriai politikai erőt, és támadta Oroszország „látszólag tarthatatlan” támogatását a kormánynak.
Ellenben a HNC csoportjai számtalanszor megtörték az amerikaiak és oroszok által tető alá hozott tűzszünetet, megújítva a szövetségét a szíriai al-Qaida-val, amely sérti a decemberi ENSZ biztonsági tanács által hozott 2254-es döntést.
Kedden Bashar al-Jaafari szíriai ENSZ nagykövet elítélte a „védelmi felelősség” imperialista doktrínáját, mondván, hogy az a szuverén államok exkluzív funkciója.
Közölte, hogy ez a dogma tette Líbiát a nemzetközi szélsőségesek paradicsomává, és ez teszi lehetővé a terror exportját más országokba, beleértve Szíriát.
„A szíriai eseményeket nem lehet polgárháborúként jellemezni, mivel több ezer külföldi terrorista lépett be Szíriába a szomszédos országokból,” – közölte Jaafari.
forrás: Morning Star