Tavaly több mint három embert öltek meg hetente, meg a földjüket és a környezetet védték – közölte a Global Witness szervezet.
2018-ban 164 embert öltek meg, akik a bányászati, fakitermelési és mezőgazdasági üzleti cégek ellen tiltakoztak – állítja a londoni és washingtoni illetőségű civil szervezet.
Az állami biztonsági erők 40 emberöléshez köthetők. A magánszféra által megbízott bérgyilkosok, bűnbandák szintén 40 halálesettel gyanúsíthatók.
Számos aktivistát némítottak el az ellenállásuk megtörésével, mint letartóztatások, halálos fenyegetések, jogi eljárások és rágalomkampányok.
A Fülöp-szigeteken történt a legtöbb haláleset, ahol 30 áldozata van az erőszaknak, a legnagyobb emelkedés a gyilkosságok számában pedig Guatemalában tapasztalható.
A Fülöp-szigeteki őslakos aktivistákat halálosan megfenyegették, bebörtönözték, elpusztították otthonaikat, mivel ellenálltak, hogy a földjüket banántermesztésre használják.
A kormányzat és a cégek a jogrendszert használják az „elnyomás eszközeként” azok ellen, akik fenyegetik a hatalmukat és az érdekeiket – figyelmeztet a Global Witness.
A csoport közölte, hogy a trend egyre rosszabb, mivel a cégek nem törődnek a környezettel és az emberi jogokkal.
Alice Harrison, a Global Witness vezető aktivistája közölte: „Sosem volt ennyire fontos kiállni azokért, akik megpróbálják megvédeni földjeiket és a bolygónkat a felelőtlen pusztítástól, amelyet a gazdagok és hatalmasok folytatnak.
„Kemény irónia, hogy miközben a bírói rendszerek rutinosan lehetővé teszik az aktivisták gyilkosai számára, hogy szabadon elsétáljanak, a környezetvédőket terroristáknak, kémeknek és veszélyes bűnözőknek bélyegzik.
„Mindkét taktikának világos üzenete van más aktivisták számára: ha megvédik a jogaikat, annak kockázata lesz számukra, a családjaik és közösségeik számára.”
Victoria Tauli-Corpuz-t, az ENSZ őslakos népek jogainak különleges referensét tavaly terroristának nyilvánította a Fülöp-szigeteki kormány, mivel felszólalt a bennszülöttek jogainak megsértése ellen.
Közölte, hogy „hónapokig fenyegetések közepette éltem és nem is tudtam biztonságosan hazatérni. Bár azóta eltávolítottak a listáról, a kormányzati tisztviselők azóta is hamis vádakkal illetnek.
„Ez a jelenség világszerte tapasztalható: a föld- és környezetvédőket terroristának nyilvánítják, bezárják vagy bénító jogi támadásokkal sújtják csak azért, mert megvédik jogaikat, vagy mert egyszerűen olyan földön élnek, amelyre mások sóvárognak.”
forrás: Morning Star