Az ENSZ ma arra figyelmeztetett, hogy több millió gyermek világszerte veszélyben van, mivel egyre többüket veszik ki az iskolából, és kényszermunkára kényszerítik, beleértve a szexuális kizsákmányolást is.
Gilbert Houngbo, az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének (ILO) főigazgatója közölte, hogy a világ különböző részein “visszalépés” történt a globális gazdasági problémák miatt.
A BBC-nek elmondta: “A COVID hatását összeadva az infláció emelkedésével és az átlagos megélhetési költségek növekedésével csak még rosszabbá vált a helyzet.
“Ha nem cselekszünk most és határozottan és nem lépünk gyorsan, a probléma csak tovább romlik.”
2020 elején az ENSZ adatai szerint mintegy 160 millió gyermeket érintett a gyermekmunka, és globális előrehaladás nélkül stagnált először 20 év után.
Houngbo szerint az első adatok azt mutatják, hogy ez a tendencia folytatódik.
Elmondta, hogy a megélhetési válság néhány család számára “a különbséget jelenti egy étkezés és annak hiánya között.”
Néhány esetben ez a “legrosszabb gyermekmunka” kialakulásához vezet, amikor a szülők szexuális kizsákmányolásra kényszerítik gyerekeiket, hogy támogatni tudják családjukat.
Mombasában, Délkelet-Kenyában egy 14 éves lány elmondta a BBC-nek, hogy nincs választása, mint munkát keresni, mivel anyja nehezen tudja megfizetni az ételt és az iskolai díjakat neki és két testvérének.
Azt mondta, hogy “férfiakkal alszik, ruhákat mos, és hajat fon,” hogy pénzt keressen.
Amikor iskolába jár, néha annyira éhesnek érzi magát, hogy “nem tudja megfogni a tollat, hogy írjon.”
Az anyja azt mondta, hogy “nem könnyű ilyesmit mondani egy gyereknek.”
De azt mondta, hogy nem tudta támogatni a családját a járvány alatt elvesztett munkája miatt, és nehezen tudta kijönni a költségeivel a ruhamosás során.
“Nagyon szívfájdító,” mondta.
“Szeretném, ha a gyermekem olyan iskolába járna, mint a többi gyermek, hogy jó munkát találhasson a jövőben, de mivel nincsenek eszközeim, kénytelen vagyok ezt a munkát végezni.”
Houngbo úr szerint a gyermekmunka növekedése alacsony, közepes és magas jövedelmű országokban egyaránt megfigyelhető, és érinti az mezőgazdaság, bányászat és építőipar területét is.
“Egyértelműen kritikus pillanatban vagyunk,” mondta, hozzátéve, hogy a szegénység a “az okok gyökere.”
A kormányoknak most kell “lépniük,” tette hozzá.
forrás: Morning Star