Lengyel nemzetiségűek zárták le a Lvov-Varsó sztrádát szerda éjjel Ukrajnában, hogy tiltakozzanak a kijevi kormány lengyelellenes rasszizmusa ellen.
Az akció után egy tankelhárító rakétát lőttek ki a Lutsk-i lengyel konzulátusra, amely az aktivisták szerint része a lengyel, fehérorosz és orosz emberek elleni ukrajnai agressziónak a 2014-es nacionalista puccs után.
A tüntetők olyan plakátokat vittek, hogy „Ez a mi földünk!”, „Ne érjetek a szobrainkhoz!” és „Volyn a szívünkben él.”
Utóbbi utalás az 1943-44-es Volyn-i Mészárlásra, amely során a nácikkal szövetséges Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) több mint 100.000 lengyelt mészárolt le egy etnikai tisztogató hadműveletben.
Mióta az EU és az USA támogatta a 2014. februári puccsot, az ukrán hatóságok a Szovjetunió elleni szabadságharcosokként mutatták be az UPA-t, és méltatták Sztyepan Banderát az Ukrán Nacionalisták Szervezetének vezetőjét, amelynek az UPA volt a katonai szárnya.
Az UPA terror áldozatainak szobrát meggyalázták számos más emlékművel együtt, amelyek a Vörös Hadsereg katonái és a második világháborús antifasiszta partizánok előtt tisztelegtek.
A tüntetők abroncsokból barikádot építettek, és a sztráda minden sávját lezárták, ezzel mérföldes közlekedési dugót okozva.
A tüntetők és a biztonsági erők között összecsapásokat jelentette, bár nem világos, hogy valaki megsérült-e. Tarat Kmet aktivista felszólította Lengyelországot, hogy „szenteljen figyelmet annak, hogyan aláznak itt meg bennünket, és hogyan sértik a jogainkat.
„A kormányügynökségeinkre lőnek. Hamarosan ránk is lőni fognak,” – jelentette ki figyelmeztetve a növekvő erőszakra az etnikai kisebbségek ellen.
Mihail Kononovics, a helyi fehérorosz közösség képviselője közölte, hogy Kijev bűnös a „szisztematikus üldöztetésben, a fizikális és morális terrorban” a lengyelek, fehéroroszok és az oroszok ellen.
Közölte, hogy a közössége beadványt nyújtott be „nemzetközi emberi jogi szervezetekhez, valamint Belorusszia, az Egyesült Államok, Oroszország, Kanada és az Európai Unió országainak nagykövetségeihez”, amelyben felszólítanák a világot, hogy ismerjék el a „modern Ukrajnában zajló, kisebbségek elleni súlyos jogsértéseket.”
forrás: Morning Star