Ukrán újságírók szólítottak fel nemzetközi szolidaritásra a sajtószabadságért, mivel a Rabocsaja Gazeta munkásújság támadás alá került, amelyet a reakciós, antikommunista törvények alapján akarnak betiltani.
Anatolij Krivolapov szerkesztő a világ haladó erőihez fordult, hogy tiltakozzanak a sajtószabadság elleni támadások és jogi intézkedések ellen, amelyeket az ukrán kormánnyal kritikus médiaszervezetek ellen foganatosítanak.
„Az önök álláspontja és támogatása nem csak a mi publikációink megőrzéséhez járulnak hozzá, de erősítik más médiumok szerepét, hogy fejlesszék a törvényességet, a szociális igazságosságot, valamint a rendet és békét a sokat szenvedett hazánkban,” – szólt a támogatóikhoz.
A Rabocsja Gazetát először 1897 augusztusában adták ki. Célja „őszintén és teljesen bemutatni Ukrajna valódi helyzetét”, beleértve a kormányzati testületek tevékenységét és az állami politika kritikáját.
A hatóságok megpróbálták a kommunista szimbólumok használatát törvényen kívül helyező jogszabály segítségével betiltani az újságot. Az Igazságügyi Minisztérium most a Rabocsja Gazetában közölt Lenin és Marx idézeteket citálta, valamint számos megjegyzést, amelyek Ukrajna szovjet korszakbeli vívmányát méltatták.
Ukrajnát korábban már figyelmeztette az Európai Tanács a törvény bevezetése miatt. A tanács közölte, hogy meg kell védeni a vélemény-nyilvánítás szabadságát és összhangban kell lenni a nemzetközi joggal.
A Bécsi Egyezmény kimondja, hogy a „Kommunista és Nemzeti Szocialista (náci) Totalitárius Rezsimek Elítélése és a Szimbólumaik Betiltása” törvény sérti az emberi jogokat, különösképp a vélemény-nyilvánítás, a szabad egyesülés és gyülekezés, valamint a szavazati jogot.
Krivopalov figyelmeztetett, hogy Porosenko korábbi elnök rezsimje alatt „a kormány totalitárius módszereket vezetett be…, és nyílt harcot kezdett a más véleményűek és a szólásszabadság ellen, amely miatt újságírókat üldöztek és gyilkoltak meg.”
„A cikkünk kritizálta a Porosenko elnök által vezetett nemzeti oligarcha csoportot a totális korrupcióért, munkanélküliségért, az ukrán népesség többségének súlyos elnyomorításáért, a donbasszi háborúért és a fasizmus propagandájáért,” – közölte.
Elmondta, hogy a Rabocsaja Gazeta elleni támadás szintén fenyegetést jelent „más újságok, magazinok és TV csatornák” számára, valamint a sajtószabadság alapelveire.
„Felszólítjuk az illetékes nemzetközi szervezetek és külföldi kollégáinkat, hogy fejezzék ki tiltakozásukat a média elleni jogi önkény ellen, és álljanak ki az ukrajnai szólásszabadság védelmében.”
forrás: Morning Star