Szerte a világból több mint 80 szociális mozgalom gyűlt össze a Margarita szigeten, Venezuelában, hogy megtárgyalják és megvitassák a klímaváltozás politikáját.
Az egyedi találkozó, amelyet a venezuelai kormány szervezett, 47 ország minisztereit és a globális civil társadalom 20 delegátusát hozta össze, hogy egy politikai platformot hozzanak létre a jövő hónapi ENSZ Pártok Konferenciájára (COP 20) a klímaváltozásról, Peru fővárosában, Limában.
A Társadalmi ElőCOP összejövetelt a Venezuela karib-tengeri szigetén kisajátított Hotel Venteur-ban rendezték. A tanácskozás része annak a rendezvénysorozatnak, amely előfutára a 2015-ös párizsi Egyesült Nemzetek Szerkezeti Megállapodása a Klímaváltozásról (UNFCCC) 21. Pártok Konferenciájának, amelyen minden országot felkérnek, hogy megegyezéseket kössenek a globális klímaváltozással kapcsolatban.
Júliusban a világ minden részéről már összejöttek szociális és ifjúsági mozgalmak a Margarita szigeten, hogy megszerkesszenek egy klíma nyilatkozatot. A kis csoportokban, nagygyűléseken, végzett munka, a szerkesztés és újraírások során az összejövetel megalkotott egy nyilatkozatot, amely a Margarita Nyilatkozatként vált ismertté, amely körvonalazta a szociális mozgalmak kulcsfontosságú követeléseit a klímaváltozással kapcsolatban.
Szeptemberben több mint 400,000 ember lepte el New York utcáit, hogy klímaigazságot követeljenek, és hallassák a civil társadalom hangját az ENSZ Elnöki Tanácskozása a Klímaváltozásról rendezvény alatt. A felvonulást követően a tüntetők ezrei New York városának pénzügyi körzetébe vonultak, hogy elkezdjék az „Áraszd el a Wall Street-et” akciót. A csoport weboldala szerint az akciót azért hívták össze, hogy „szembeszálljanak a rendszerrel, amely egyszerre profitál a válságból és okozza is azt a válságot, amely fenyegeti az emberiséget.”
A nézeteltérések és a folyamat körüli frusztrációk ellenére a Társadalmi ElőCOP résztvevői nagyjából felismerték egy ilyen egyedi találkozó létrehozásának, valamint a kormányok és a civil társadalom közötti párbeszéd megteremtésének fontosságát. Amíg néhány radikális vezető szerint Venezuela túl keménykezű szerepet játszott a munkadokumentum kidolgozásában, mindenki más az ország bátorságáról nyilatkozott, hogy felnyitottak egy eltérő és történelmi teret a viták lebonyolításához.
A Társadalmi ElőCOP jelszava az lett, hogy „rendszerváltozást, ne klímaváltozást.” Amíg a társadalmi mozgalmak nem voltak szégyenlősek megemlíteni a vendéglátó ország olajtartalékainak iróniáját, többségében úgy érzik, hogy a Társadalmi ElőCOP óriási lehetőség Venezuela olajjövedelmeinek hasznos felhasználására.
Rafael Ramirez külügyminiszter képviselte Venezuelát a Társadalmi ElőCOP-on és Claudia Salerno, Venezuela Vezető Klíma Tárgyalója elnökölte a gyűlést, aki azzal zárta az ülésszakot, hogy ez csak a folyamat kezdete. A miniszterek jövő hónapban Limában fognak összeülni a klímaváltozási tárgyalások utolsó felvonásán a 2015-ös párizsi COP21 előtt, ahol már megállapodásokat is fognak kötni. Remélhetőleg a cselekvés sürgősségét és a társadalmi mozgalmak által kinyilatkoztatott követeléseket a legfelsőbb szinteken is meghallják majd.
forrás: venezueanalysis.com