Az Egyesült Államok imperializmusának igazságtalan gazdasági blokádja 130 milliárd dollárral károsította meg az országot hat évtized alatt – közölte az ENSZ.
Alicia Barcena ENSZ szóvivő a Latin-Amerikai és Karibi Gazdasági Bizottság (ECLAC) havannai ülésén mondta el, hogy az ország „saját módját próbálgatja, hogy szembenézzen a brutális emberi költségekkel, amelyeket egy igazságtalan blokád tart fenn.”
„Gazdasági bizottságként évente meghatározzuk és elismerjük, hogy a blokád jelenlegi árfolyamon 130 milliárd dollárjába került a kubai népnek és kitörölhetetlen nyomot hagyott a gazdasági struktúráján,” – közölte.
Kuba a Batista rezsim 1959-es forradalommal való megdöntése óta szembesül az amerikai kereskedelmi embergóval, a jelenlegi blokád pedig 1962 óta tart.
A blokádnak lényegében nincs nemzetközi támogatottsága, és 1992 óta nem kötelező jellegű ENSZ határozatokat szavaznak túlnyomó többséggel annak feloldására.
Barack Obama előző amerikai elnök enyhített az utazási és kereskedelmi megkötéseken 2014-ben, bár ezeket már szigorította a Trump kormány.
A találkozón Miguel Diaz-Canel kubai elnök közölte: „A kubai gazdaság nehézségei ellenére, amelyet lényegében a Kuba elleni blokád fokozása okozott, továbbra is a kitűzött céljainkra fókuszálunk.”
Antonio Guterres ENSZ főtitkár szintén részt vett az ECLAC ülésén, amely 46 tagállam képviselőit és 13 társult tagot hozott össze a régió gazdasági fejlesztésének és együttműködésének megvitatására.
A hét elején Guterres találkozott a Kubai Kommunista Párt főtitkárával és korábbi elnökkel, Raúl Castro-val, akivel megvitatták a globális békét és biztonságot.
forrás: Morning Star