A vezetőink fontos kérdése, hogy ki ellenőrzi a kozmoszt. Isabel Rongrose oda megy, ahova előtte még senki, hogy kinyomozza
A múlt heti brit műholdfellövések kurdarca csak egy újabb epizód az űrháborúban, amit a Föld kifejlesztett. De ezt nem fénykardokkal és űrhajókkal vívják, hanem mini műholdakkal, amiket a kormányok védelmi pénzeiből finanszíroznak.
A kozmosz már amúgy is a szemérmetlenül gazdagok játszótere lett, hogy kiterjesszék a kereskedelmi horizontjaikat – a műholdaktól az űrutazásig. De a milliárdosok űrversenye már nem csak a gazdag fiúkról és a játékaikról szól.

A Földet körülvevő űrszemét
Most azért versenyeznek, hogy kormányzati pénzeket kapjanak, hogy megóvják az eget az ellenségtől – földi vezetőktől, nem pedig kis zöld idegenektől. „Ukrajna sokféleképp ébresztette fel a világot,” – közölte múlt héten Dan Hart, a Virgin Orbital vezérigazgatója.
A Virgin Orbital Nagy-Britanniából – és Nyugat-Európából – akarta fellőni első orbitális műholdját múlt hétfőn a Cornwalli Űrközpontból. Egy Boeing 747-es emelkedett 35 ezer láb magasra, aztán kidobta a LauncherOne rakétát, ami kilenc műholddal volt feltöltve, amik folytatták volna útjukat a föld pályáján.
De a hajtómű, ami a második fázist mozgatta, idő előtt leállt, így a rakéta a terhével visszazuhant a földre. Ezt Ian Anett, a brit Űrügynökség vezérigazgatója úgy harangozta be, mint „az űr új korszakát”.
A Virgin Orbital – Richard Branson amerikai adóelkerülő és adócsaló vállalata – kis műholdakat épít. Az űrjárműit horizontálisan indítja, mint egy repülőgépet, ellentétben Elon Musk SpaceX-ével, ami függőleges felszállást használ.
Ez lehetővé teszi a gyors elérést az űrbe olyan országok számára, amelyek más országokra vannak utalva, hogy megfelelő kifutópályájuk legyen. Kulcsfontosságú Nagy-Britannia ambíciói számára, hogy uralják a kereskedelmi műholdszolgáltatások növekvő piacát az alacsony földi röppályán. A vállalatok 2017 óra használnak gyors adatküldésre és fogadásra konstellációkat, azaz miniatürizált, olcsóbb műholdak csoportját.
De most az előnyeik felkeltették a haderők étvágyát is. Az új flexibilis műholdkilövések azt jelentik, hogy a kereskedelmi és védelmi arány „50/50” lehet az alacsony orbitális pályán. Ezért van egy sötét oldala a múlt heti műholdkilövéseknek.
Jó nagy adagot szánnak védelmi műveletekre. A Védelmi Minisztérium Prométeusz 2-es – két darab cipődoboz méretű műhold – rádiójeleket figyelne, beleértve a GPS-t és a képalkotást. Ez együttműködésben történik „nemzetközi partnerekkel”, köztük az amerikai országos megfigyelési hivatallal és a haditengerészettel. Egy másik megfigyelő műhold az Ománi Szultánság tulajdona.
Az Egyesült Államok már felállította az Űrfejlesztési Ügynökséget, amely része az amerikai Űrhadseregnek, hogy megvédjék az érdekeltségeiket az űrben. Musk SpaceX-e aktiválta a Starlink konstellációt Ukrajna felett, miután Oroszország tavaly februárban megtámadta az országot, a kommunikációs hálózatait pedig az ukrán hadsereg használja. Valamint októberben a vezetők Luxembourgban írtak alá egy szándéknyilatkozatot a Virgin Orbittal, hogy kifejlesszenek egy „gyors és rugalmas választ a különféle fenyegetésekre” a NATO és szövetségesei számára.
A brit Védelmi Minisztérium az űrben nem újdonság. De hogy magánvállalatokkal működjön együtt a Föld alacsony orbitális pályáin, hogy fokozzák és olcsóbbá tegyék az információgyűjtést, rakétákat kövessenek és fegyverekkel célozzanak, már újdonság. Ez megmutatja, hogy akárhol is lehetséges, a kapitalisták csak a profitot hajszolják. És a világ vezetői számára ez lehetőség, hogy új szintre emeljék a hadviselést, valamint a versenyt a globális és kozmikus dominanciáért.
forrás: Socialist Worker