Az Egyesült Királyság hivatalosan 2020. január 31-én lépett ki az Európai Unióból, az év végéig tartó átmeneti időszakkal.
Azonban három évvel az Egyesült Királyság kilépési megállapodásának hatályba lépése után, még mindig nem teljesen hajtották végre.
Az Európai Parlament márciusi ülésén fogják megvitatni a britek kilépésének végrehajtását, és az Európai Bizottság bemutatja a Windsor-keretrendszerre vonatkozó állásfoglalását.
Ez bonyolultul hangzik, mivel valójában az is. Röviden: a jelentés megemlíti, hogy a Brexit mindenkire káros hatással volt, különösképp az Egyesült Királyságra. De menjünk lépésről-lépésre, hogy megértsük, mit jelent mindez a gyakorlatban.
A Windsor Keretrendszer
Brexit előtt az Észak-Írország és Írország közötti kereskedelem egyszerű volt, mert mindketten az EU tagjai voltak és azonos szabályokat követtek.
Amikor az északot kivonták az EU-ból, megállapodásra volt szükség a határellenőrzések bevezetésének elkerülése érdekében. A határkérdés rendkívül érzékeny téma lett az észak konfliktusokkal terhelt politikai történelme miatt.
A Brexit következményeinek kezelése érdekében az egykori brit miniszterelnök, Boris Johnson az EU-val megállapodást kötött az Írország-protokollról, amely 2021. január 1-jén lépett hatályba.
Azonban a protokoll határellenőrzéseket jelentett Írország északi része és Nagy-Britannia között, ezért a brit kormány ebben változtatásokat akart.
2023. február 27-én Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Rishi Sunak brit miniszterelnök bejelentett egy új megállapodás, a Windsor Keretrendszer megkötését, amely célja az ügy rendezése.
Az új megállapodás továbbfejleszti az Írország-protokollt és egyszerűsít több eljárást, mint például az orvosságok, a vámok, az állatok és az áfa vonatkozásában.
Ezen a héten az EP képviselők vitatták meg a Brexit hatásait és az új megállapodások következményeit, különösen a polgári jogokat érintően. A Kilépési Megállapodás lehetővé tette, hogy az EU tagállamok állampolgárai, akik Nagy-Britanniában élnek és a brit állampolgárok, akik az EU-ban élnek, sok jogot megőrizzenek, amelyeket az EU-ból való kilépés előtt birtokoltak. Ezek közé tartoznak a lakóhely, a munkavállalás vagy az egészségügyi ellátás jogai.
Azonban néhány probléma merült fel a Nagy-Britanniában élő EU-s állampolgárokkal kapcsolatban, akik összes jogukat elveszíthetik, ha nem éltek öt egymást követő évig Nagy-Britanniában, és nem nyújtják be az összes szükséges dokumentációt az időszak végéig.
Az Európai Parlament ezen a héten elfogadott jelentése azt követeli, hogy a brit kormány és az összes EU-tagállam tartsa tiszteletben kötelezettségeiket.
Az EP Baloldal frakciója számára a Brexit hatásairól szóló minden tárgyalás elsődleges prioritása az kell legyen, hogy biztosítsák, hogy nem lesz szigorú határ Írország szigetén, és megvédik az 1998-ban elfogadott Nagypénteki Egyezményt.
A brit kormánynak be kell tartania kötelezettségeit. Van néhány fenntartásunk a Windsor Keretrendszerrel kapcsolatban, és úgy érezzük, hogy további ez problémákat okoz. Például, egy további mechanizmust biztosít egy kisebbségnek, hogy megzavarják a Protokoll végrehajtását – a Stormont Féket. A Stormont Fék egy mechanizmus, amely lehetővé teszi a belfasti közgyűlésnek, hogy kifogást emeljenek az észak-írországi EU-szabályok változtatásai ellen. A Windsor Keretrendszer szintén lehetővé teszi a brit kormánynak, hogy érveljen a beleegyezési mechanizmusról – a Belfasti Közgyűlésben négyévenkénti többségi szavazás – amely a Protokoll működésének folytatásához szükséges.
Azonban elfogadjuk, hogy a Windsor Keretrendszer előre visz minket a brit rezsim merevsége által okozott akadályoktól.
Reméljük, hogy ez alapul szolgálhata további együttműködésnek más területeken is, mint például a HORIZON Program, esetleg az ERASMUS Program és a turnézó művészek vízuma esetén is.
Támogatjuk a jelentést, amely meghatározza azokat az elveket, amelyek szerint az Európai Parlament az egész Kilépési Megállapodás végrehajtását monitorozni fogja.
EP Baloldal frakció