Január elsején Franciaország átveszi az EU Tanács forgóelnökségét.
Ez a hat hónapos periódus egybeesik a francia elnökválasztási kampányba. A választás hajrájában Macron elnök látszólag megpróbálja felhasználni ezt a platformot a saját újraválasztási tervei érdekében, mintsem törődne az európaiak érdekeivel.

“Szavazzatok rám!”
3 módon silányíthatja az EU Tanács elnökségét választási műsorrá:
1) A tökéletes kampányeszköz
Macron elhalaszthatta volna ezt a 14 évente előforduló lehetőséget a választások utánra. De 400 esemény és számos médiaszereplési lehetőség áll rendelkezésére, hogy magát „Európa megmentőjeként” állítsa be, amely kísértést kihasználhatja választási célokra, aminek esélye nyilvánvalóan elég nagy. De a francia politikai változások bizonytalanága pusztulásra ítéli az EU elnökségét, és a kommunikációs lehetőségeit az újraválasztási kampányra fogja felhasználni.
2) Borzalmas európai eredmények
Emmanuel Macron európai eredményei borzalmasak. A színfalak mögött ezekért küzdött:
– hogy bevegyék a gáz- és nukleáris energiát a taxonómiába (az Európai Bizottság a zöld címkézési rendszerébe a befektetők számára)
– hogy átadják a Közös Mezőgazdasági Politikát (CAP) a mezőgazdasági-ipari lobbinak,
– hogy korlátozzák a klímacsomagot egy nem-funkcionáló szénpiac puszta kiterjesztésére,
– hogy megtorpedózza a multinacionális vállalatok adóátláthatósági direktíváit,
– hogy gátolja a szülői szabadság kiterjesztését.
Macron szintén elfogadott egy elégtelen talpraállási tervet, amely illeszkedik a megszorítási aranyszabályhoz és a támogatta a keleti kormányok autoriter törekvéseit azzal, hogy elfogadta a Bizottság könnyelmű hozzállását Lengyelországhoz és Magyarországhoz, amelyek lábbal tiporják az igazságügyi rendszereket, szabadságjogokat, az LMBTIQ+ közösség jogait és az abortuszhoz való jogot.
3) Kikerüli a valódi kihívásokat
Macron bizonyított EU-s prioritásai, amelyek a „talpraállás, hatalom és valahova tartozás” oltárán alapulnak, ellentmondásban vannak a nemzeti szintű lépéseivel az elmúlt négy éve során.
Úgy vélik, Macron majd felhasználja a lehetőségét, hogy megtámadja a szabályokat, amelyek megszorításokat és versenyt szülnek, amelyeket a válság során felfüggesztettek? Nem, azért sem! A francia elnökségnek lehetőségnek kellene lennie megtanuljuk a leckéit a jelenlegi válságnak. Az kellene az elsőnek lennie számára, hogy megakadályozza a neoliberális kényszerzubbony (megszorítások, verseny, szabadpiac) visszatérését, amelyet a járvány kezdete óta szögre akasztottak. Ezen politika erőtlenségre ítéli Európát a klímaválsággal és az egyenlőtlenséggel szembesülve.
Itt a legfőbb ideje az EU számára, hogy lapozzon a bilincseletlen liberalizmusról és végre az embereket és a bolygót szolgálja.
EP Baloldal frakció