A lengyel forradalmár, Rosa Luxemburg által felvetett kérdés arról, hogy “szocializmus vagy barbárság”, volt a Béke és Igazság Projekt (PJP) első nemzetközi konferenciájának középpontjában múlt szombaton.
Ez a fontos konferencia, amely a dél-londoni aktivistákat hozta össze, és több ezer embert online, szerte a világból, egy nappal azután zajlott le, hogy az argentin emberek elmentek szavazni, és úgy döntöttek, hogy a szélsőjobboldali Javier Milei legyen az új elnökük.
Ez csak még élesebbé tette a kérdést arról, hogy mi várhat ránk a jövőben.
A PJP-t 2021-ben alapította Jeremy Corbyn, Islington North körzet veterán szocialista képviselője, hogy események és beszélgetések révén kapcsolja össze az embereket, közösségeket és szervezeteket, de leginkább a cselekvés révén.
A konferencia olyan kulcsfontosságú kihívásokat érintett, amelyekkel a szocialistáknak világszerte szembe kell nézniük.
Hogyan teremthetjük meg a béke és biztonság világát olyan időkben, amikor a világon több mint 30 fegyveres konfliktus dúl, amelyeket nagyrészt a multinacionális tőke saját érdekei szerint támogat, és amikor gyakorlatilag már új hidegháborúban vagyunk?
Létrehozható-e egy olyan adórendszer, amely igazságosabb, mint a jelenlegi, ahol nem a gazdagok gazdagabbá tétele a cél, hanem az, hogy a munkás- és parasztközösségek számára szociális igazságot hozzon létre, akiknek azért is küzdeniük kell, hogy a mindennapi betevőt megszerezzék és tető legyen a fejük felett?
Hogyan szervezhetjük meg a munkásokat határokon átívelve, amikor a világban a munka nagy része informális, amikor a “hagyományos” munkamódok megváltoztak, és amikor a világban a szakszervezeti tagság körülbelül 8 százalék körül van?
Mit kell tenni azért, hogy mindenki hozzáférjen egy otthonhoz, a földjéhez és a méltóságához ott, ahol él, amikor a gyarmatosítás által teremtett konfliktusok még közel sincsenek megoldva?
Hogyan tudjuk rávenni azokat az embereket, akik felelősek a klímavészhelyzetért, hogy tegyenek valamit az általuk okozott problémák ellen, de akik inkább az emberek és piacok kizsákmányolásával foglalkoznak a profit végtelen hajszolása során?
A PJP számos kiváló előadót hozott össze, hogy elkezdjük megfontolni ezeket a valóban alapvető kérdéseket.
Az előadók között szerepel a német Die Linke képviselője, Sevim Dagdelen, a belga Munkáspárt elnöke, Peter Mertens, a KND főtitkára, Kate Hudson, a volt görög pénzügyminiszter, Janisz Varufakisz, a filmrendező Ken Loach, az Amazon Munkásszervezet elnöke, Chris Smalls, a Unite volt főtitkára, Len McCluskey, a rapper Lowkey, az indiai politológus Navsharan Singh és a Tricontinental Institute for Social Research alapítója, Vijay Prashad.
Ezen alapvető kérdések megoldása természetesen sosem érhető el egy egynapos konferenciával. De a szocializmus vagy barbárság választásán kívül számomra több más kérdés és téma is felmerült.
Minden nagyon jól kiválasztott téma esetében a profit felhalmozása volt előtérben, ahogy a kapitalizmus arculatának változása is.
Varufakisz közölte, hogy el kell gondolkodnunk azon, hogy most beléptünk-e egy új techno-nemesi rendbe, ahol az Amazon főnök Jeff Bezos hasonlóképpen elképzelhetetlen vagyonra tehet szert azzal, hogy a területét másoknak bérli ki, és körülbelül az eladási ár 40 százalékát felszámolja tőlük.
Ráadásul minden mozdulatunk, nemhogy a telefonunkon tett minden billentyűleütésünk, lehetővé teszi Bezos számára, hogy finomhangolja, mit reklámoz nekünk eladásra. Csak azokat a dolgokat látjuk, amelyeket a legvalószínűbb, hogy megvásárolunk.
Ha Varufakisznak igaza van, újra kell értékelnünk szervező stratégiáinkat, hogy több hatalmat adjunk a munkásoknak egy virtuális világban, ahol nem csak gyárak vagy munkahelyek, hanem az állások is egy gombnyomással változhatnak.