A NATO szövetség Németországban felkészült az Európában ma lezajló példa nélküli légi hadgyakorlatra, amit az amerikai diplomaták szerint figyelmeztetésnek szántak Vladimir Putyinnak.
Német és amerikai tisztségviselők szerint az Air Defender 23 nevű hadgyakorlat, amely jövő héten kezdődik, 10 000 résztvevőt és 250 repülőgépet von be, 25 nemzet részvételével, amelyek egy szimulált támadásra reagálnak egy NATO tagország ellen.
Csak az Egyesült Államok a Nemzeti Gárdája közel 2000 tagjával és körülbelül 100 repülőgép kiküldésével járul hozzá a június 12-23 közötti hadgyakorlaton.
A NATO-hoz való csatlakozást remélő Svédország és Japán is részt vesz a manővereken.

Ingo Gerhartz, Amy Lutmann és Michael A. Loh
Amy Gutmann, az Egyesült Államok németországi nagykövete közölte: “Ez egy olyan hadgyakorlat, amely mindenkit lenyűgözne, aki figyeli, és nem kötelezünk senkit, hogy nézze.
“Ez egyértelműen bizonyítani fogja a NATO szövetségi erők rugalmasságát és gyorsaságát mint első válaszadók.
“Nem lennék meglepve, ha bármelyik világvezető nem jegyezné meg, hogy ez milyen erős és lelkes szövetséget mutat be.
“És ez magában foglalja Putyint is.”
Ingo Gerhartz altábornagy, a német légierő parancsnoka közölte, hogy a gyakorlat célja az, hogy “a NATO területe a vörös vonalunk, és arra vagyunk felkészülve, hogy minden centiméterét megvédjük.”
Elmondta, hogy a gyakorlat védelmi jellegű, és nem lesznek repülések olyan területek felett, mint a Kalinyingrádi orosz exklávé, amely a Balti-tengeren található Lengyelország és Litvánia között.
De Michael A. Loh tábornok, az amerikai Nemzeti Gárda légierejének parancsnoka szerint a gyakorlat több mint megfélemlítés, és a “harcra való készültségről szól.
“Ez most arról szól, hogy meghatározzuk, mit jelent egy nagyhatalommal, egy nagyhatalmi versenyben szembenézni” – mondta.
A hatóságok szerint a hadgyakorlat zavarokat okoz majd az európai civil járatok számára Európában.
Loh szerint a zavarok minimálisak lesznek, de a német légi forgalomirányítók szakszervezete, a GdF azt állította, hogy a gyakorlatoknak “súlyos hatásuk lehet”.
Matthias Maas, a GdF elnöke az Eurocontrol légi forgalomirányítási szervezet által közölt adatokra hivatkozott, amelyek szerint egy hadgyakorlat napján akár összesen 50 000 perces késés is előfordulhat.
forrás: Morning Star