Testvérpártunk, az ír Sinn Féin felkérte tagjait és támogatóit, hogy tegyék előtérbe az ír egység ügyét, követelve, hogy állapítsanak meg egy népszavazási dátumot a Nagypénteki Egyezmény szerint.
A párt közölte, hogy a „változás üzenete mindenki hangja, aki új Írországot szeretne”, és viták kellenek az egység minden aspektusáról szerte az országban.
Emlékeztette támogatóit az ír republikánusok jelenlegi korszakának történelmileg fontos jelentőségére az 1916-os húsvéti felkelés és a függetlenség kikiáltásának elkövetkezendő évfordulója felé haladva.
„Korunk nagy nemzeti mozgalmainak, a feministáknak, a szakszervezeti tagoknak, nyelvi és kulturális aktivistáknak össze kell gyűlniük, hogy kikiáltsák az ír köztársaságot.
„A forradalmi ír köztársaság a vallási és polgári jogok, az egyenlő jogok, az egyenlő lehetőségek, a boldogság, a virágzás minden állampolgárra kiterjedő alapelvein jön létre, valamint a saját sorsa felett döntéssel.”
A párt kijelentette, hogy a jelenlegi helyzet olyan lehetőséget teremtett, amely nem volt 1916 óta, olyan eséllyel, hogy „békésen lehessen elérni az ír egységet az elkövetkező években.”
A Sinn Féin sokkolta a politikai elitet a februári előrehozott általános választáson, megnyerve a népi szavazást és 37 helyet nyerve annak ellenére, hogy 43 jelöltjük volt.
Több hónapnyi politikai birkózás következik, amely során a miniszterelnök Leo Varadkar pártja, a Fine Gael és Michael Martin Fianna Fail pártja elkeseredetten akarja megakadályozni, hogy a republikánusok kormányt alakítsanak.
A pártost Pearse Doherty, a Sinn Féin szóvivője csütörtökön azzal vádolta, hogy „becsapja a közvéleményt”, miután kiderült, hogy arra készülnek, hogy koalíciós kormányt alakítsanak annak ellenére, hogy ezt a nyilvánosság előtt elutasították.
A Brexittel egyetemben ez a választási eredmény is újra felrakta az ír egység kérdését a politikai térképre.
Egy népszavazásra való felkészülés is témája a Nagypénteki Egyezménynek, amely kijelenti, hogy a külügyminiszternek kell egy ilyen szavazást összehívnia, „bármikor, ha számára úgy tűnik, hogy a választók többsége kifejezné óhaját, hogy Észak-Írország megszűnjön része lenni az Egyesült Királyságnak és egy egyesült Írországot akar alakítani.”
A Sinn Féin kijelentette, hogy az elkövetkező öt évben népszavazást kell tartani, és olyan Írországot létrehozni, amely befogadó, tiszteletteljes és mindenkit egyesít, aki a szigeten él azon közös ügyért, hogy a „nemzet minden gyermekért egyenlően gondozza.”
forrás: Morning Star