Kurd újságírók nemzetközi szolidaritásra szólítottak fel ma, miután megtámadták őket a török állambiztonsági erők, miután felfedték, hogy török katonák megerőszakoltak egy nőt.
A főképp kurdok lakta Dersim városában működő Yeni Yasam újság riportereit fenyegették meg a hétvégén, miután cikket tettek közzé arról, hogy három török tiszt megerőszakolt egy helyi nőt.
Számos újságíró néz szembe börtönbüntetéssel. Oszman Akin szerkesztőt korábban már vád alá helyzeték, mert kritizálta a Béke Tavasz Hadműveletet, azaz a tavaly októberben indult, észak-szíriai török inváziót.
A lap szintén cikket tett közzé Gulisztan Doku, a Dersimi Egyetem hallgatója eltűnése miatt, valamint a hírhedt törvényről, amely elengedné a gyermekeket megerőszakolók büntetését, ha feleségül veszik áldozatukat.
Ayse Guney, a Mezopotámiai Női Újságírók Platformjának szóvivője, aki a női Jin News médiaplatform szerkesztője is, kifejtette, hogy a hírek riasztották a női szervezeteket, politikai pártokat, civileket és újságírókat arra, mi is folyik Dersimben.
Közölte a Morning Starral, hogy a „nemi erőszak állami politika a kurd városokban”, és elmondta, hogy nyilvánvaló, hogy az újságírók elleni fenyegetések fő célja megvédeni a török hadsereg tisztjeit, és „megelőzni, hogy ez az eljárás felszínre kerüljön.
„A kurd sajtót és női ügynökséget, amelynek dolgozom, támadás érte a hírek miatt,” – mondta Guney. „Négy sajtóintézményt zártak már be, ahol dolgoztam, weboldalakat blokkoltak és pert indítottak a történeteink miatt.
„Már nagyon nehéz Törökországban élni. Sokkal nehezebb női újságírónak lenni. A rendőröktől számos verbális és fizikális bántalmazással, nemi erőszak fenyegetéssel, letartóztatással és bebörtönzéssel szembesülünk, miközben a hírekről tudósítunk.”
Guney kifejtette, hogy fontos fókuszban tartani a nők problémát, mivel a nemi egyenlőség a „civilizáció legrégibb problémája.”
„Biztosítanunk kell az egyenlőséget, megvédeni a jogainkat és harcolni a szabadságunkért, mert a nők történelmét még nem írták meg. Ennek felszínre hozása során fontos a nőkről írni és a nők hangját hallatni,” – közölte.
Guney nemzetközi szolidaritásért folyamodott, sürgetve az embereket, hogy gyakoroljanak nyomást a kormányaikra, hogy legyenek bátrak és osszák meg egymással történeteiket.
„Az egész világon hallatni akarjuk a hangunkat,” – közölte.
forrás: Morning Star