Nicolas Maduro venezuelai elnök hétfőn este bejelentette, hogy a kormánya átveszi az irányítást az amerikai multi Kimberly-Clark gyár felett.
A cégóriás, amely pelenkákat, arctörlőket és toalettfelszerelést gyárt, felfüggesztette működését, azt állítva, hogy nem tudnak árut előállítani Venezuelában.
Maduro a Kimberly-Clarkot azzal vádolta, hogy részt vesz az ország gazdaságának nemzetközi megkárosításában, kijelentve, hogy a szocialista kormány állami pénzekből támogatni fogja a gyár munkásait.
A televízióban és a rádióban beszélve az elnök azt is felfedte, hogy a Citibank amerikai bankvállalat, amely az ország némely nemzetközi tranzakcióit is kezeli, közölte a kormánnyal, hogy 30 napra bezárják a Venezuelai Központi Bank számláit.
Mindkét akciót a hazája elleni gazdasági háborúhoz kötötte, és úgy jellemezte mint Barack Obama elnök „új imperialista inkvizícióját.”
Oswaldo Vera munkaügyi miniszter korábban közölte, hogy a kormány átvenné a Kimberly-Clark gyárat a 971 munkás kérésére, akik elfoglalták az Aragua állami telepet, amelyet a vállalat be akart zárni.
A Kimberly-Clark szombaton bejelentette, hogy az alapvető anyagok, a pénzügyi problémák és az infláció miatt felfüggeszti a venezuelai termelését.
„A Kimberly-Clark minden venezuelai számára folytatni fogja a termelést,” – nyilatkozta Vera a televízióban a gyárnál, amelyet körbevettek a munkások, akik a kormányt támogató jelszavakat kántáltak.
A miniszter közölte, hogy a gyár bezárása illegális volt, és hogy „a munkások kezében” újranyílt.
Kifejtette, hogy a majdnem 1000 munkás sürgette őt, hogy indítsák újra a termelést, hozzátéve: „Már elindítottuk az első gépeket.”
A texasi illetőségű vállalat hétfőn azt állította, hogy helyesen jártak el a műveleteik felfüggesztésével.
„Ha a venezuelai kormány átveszi az ellenőrzést a Kimberly-Clark létesítménye és műveletei felett, akkor az ő felelőssége a munkások jóléte, és hogy a vagyontárgyak, a felszerelés és a gépek a gyárban tovább működjenek,” – kommentálták.
A Kimberly-Clark csatlakozott a Bridgestone-hoz, a General Mills-hez, a Procter & Gamble-hez és más multinacionális vállalatokhoz, amelyek visszavonták venezuelai műveleteiket, hogy súlyosbítsák az ország gazdasági válságát.
Venezuelában tüntetések is vannak az élelmiszer-hiány miatt, többük a kormányellenes összeesküvések eredménye.
A venezuelai szocializmus megfojtása az amerikai vállalatok érdeke, amelyek – a sikertelen fegyveres és erőszakos puccsok után – gazdasági szabotázzsal próbálják megdönteni a kormányt, ezért a termelésük ideiglenes felfüggesztését is vállalják cserébe a jövőbeni puccsista jobboldaltól kapott kedvezmények miatt.
Az olaj világpiaci árának mesterséges lenyomása nem csak Oroszország, hanem az Egyesült Államok latin-amerikai hegemóniájára veszélyes Venezuela megfojtását is célozza.
A venezuelai és a brazil Rousseff elnöknő elleni puccsok stratégiai jelentőségűek az USA számára, hogy a környező országok szocialista kormányait is megbuktassák.
Morning Star / A MI IDŐNK