A szudáni Dél-Dárfúr régióban anyák és gyermekek élik át a világ egyik legsúlyosabb egészségügyi vészhelyzetét – állítja az Orvosok Határok Nélkül (MSF) humanitárius szervezet.
Ez a katasztrófa a 2023 áprilisa óta Szudánt sújtó polgárháború egyik következménye.
Legfrissebb jelentésében az MSF arról számolt be, hogy idén január és augusztus közepe között 114 anyai haláleset történt.
A halálesetek több mint 50%-a orvosi intézményekben történt, a leggyakoribb ok a szepszis volt.
A jelentés szerint január és június között 48 újszülött halt meg szepszisben két, az MSF által támogatott egészségügyi intézményben.
Dél-Dárfúrban a gyermekek alultápláltsága is meghaladta a vészhelyzeti küszöböt, és az MSF hozzáteszi, hogy az orvosi ellátás iránti igények „jóval meghaladják azt, amire az MSF képes válaszolni”.
Szudánban 2023 áprilisa óta tart a polgárháború a szudáni hadsereg és a félkatonai Gyors Támogató Erők között.
A létfontosságú segélyek mennyisége Dél-Dárfúrba júniusban kissé emelkedett, amikor az ENSZ Világélelmezési Programja életmentő élelmiszert és táplálékot szállított néhány családnak.
Augusztusban 30 000 két év alatti gyermeket vizsgáltak meg alultápláltság szempontjából, köztük közel 33%-uk akut alultáplált volt, és 8,1%-uk súlyosan akut alultáplált – jelentette az MSF.
„Ez egy olyan válság, mint amilyet eddigi pályafutásom során még nem láttam – egyszerre több egészségügyi vészhelyzet van jelen, szinte semmilyen nemzetközi válasz nincs az ENSZ és mások részéről” – mondta Dr. Gillian Burkhardt, az MSF szexuális és reproduktív egészségügyi tevékenységért felelős vezetője Nyalában, Dél-Dárfúrban.
„Újszülött csecsemők, terhes nők és friss anyák halnak meg megdöbbentő számban. Sok haláleset megelőzhető lett volna, mivel szinte minden összeomlott.”
A legtöbb humanitárius szervezet nem tért vissza Nyalába a háború kitörése óta, így az MSF azon kevés nemzetközi csoportok egyike, amelyek ott dolgoznak.
forrás: Morning Star