A múlt havi amerikai dróntámadásban megölt 3 éves kislány édesapja szerint a bocsánatkérés nem elég – Washingtonnak meg kell büntetni a gyilkosokat.
A 3 éves Malika Ahmadi is azon család 10 tagja között volt, akiket egy amerikai Hellfire rakéta gyilkolt meg augusztus 29-én. A halottak közül heten voltak gyermekek.
Az Egyesült Államok kezdetben azt hazudta, hogy az Iszlám Állam “szervezőjét” lőtték ki, aki öngyilkos bombatámadást tervezett, hasonlót, mint amely 169 afgánt és 13 amerikai katonát ölt meg augusztus 26-án. De visszavonulásra kényszerültek, mikor az újságírók óriási lukakat találtak az események általuk tálalt verziójában, majd kiderült, hogy a családfő egy amerikai jótékonysági szervezet alkalmazottja volt, és nem is volt bizonyíték rá, hogy az autó kilövése után egy második robbanás is történt az állítólag benne tárolt robbanószerek miatt.
Frank McKenzie, az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának tengerészgyalogsági tábornoka pénteken elismerte, hogy a támadás “tragikus hiba” volt, majd Lloyd Austin védelmi miniszter a “legmélyeb részvétét fejezte ki a megöltek családtagjai számára”.
McKenzie táborok hozzátette, hogy a kocsi felrobbantása azon “őszinte vélekedés” miatt történt, hogy fenyegetést jelent.
Ellenben Ahmadi szombaton közölte: “Nem elég nekünk, ha azt mondják, sajnálom. Az Egyesült Államoknak meg kell találnia azt a személyt, aki ezt tette.”
Aziránt is kétsége van, hogy az Egyesült Államok őszintén megbánta a történteket, mondván, az amerikai hivatalnok közül senki nem beszélt a családdal, és a drónok kezelőinek “látniuk kellett, hogy ártatlan gyermekek vannak a gépjármű közelében és a gépjárműben. Aki ezt tette, azt meg kell büntetni. Ez így jogtalan.”
A családja szintén felszólította az Egyesült Államokat, hogy segítsenek nekik biztonságos helyet találni Afganisztánon kívül, mivel az amerikai szervezetnek végzett munkája miatt most a tálibok célpontja lehet.
Bár McKenzie tábornok közölte, hogy az USA keresi a lehetőséget, hogy kompenzációt fizessenek a családtagoknak, a kínai Global Times újság szerint “bűnügyi elszámoltatásra” lenne szükség.
“Ez egy súlyos állami terrorcselekmény volt és háborús bűncselekménynek minősül,” – közölte a kommunista párt lapja.
Forrás: Morning Star