Amerikai csapatok akadályozták meg, hogy a szíriai hadsereg bevonuljon Kobane és Manbidzs városaiba, ezzel megszegték a kurdokkal kötött egyezményt, hogy megvédhetik a Rojava néven ismert félautonóm régiójukat.
A Szíriai Demokratikus Erők baloldali gerillaszervezetével kötött katonai egyezmény szerint a Szíriai Arab Hadsereg (SAA) bevonulhat a főként kurdok lakta Kobane és Manbidzs városaiba.
A kormányerők vasárnap kezdtek mozgósításba, hogy megvédjék a városokat, amelyeket hevesen bombáz a török hadsereg és a vele szövetséges Szabad Szíriai Hadsereg dzsihádista szervezet.
Ma reggel viszont az amerikai erők lezárták a hidat, amely a fő útvonal Manbidzs felé, ezzel megakadályozták az SAA-t, hogy elérjen a városhoz.
A felvételek szerint négy katonai jármű állja el az utat, nehogy valaki átkeljen.
Az Egyesült Államok szerint ez „konfliktusfelszámolás” Moszkvával és a szíriai kormánnyal, így az SAA találhat útvonalat úgy Kobane felé, hogy az amerikai személyzet biztonságban marad.
Ellenben a források szerint az amerikaiak a Kobane körüli útvonalak mindegyikét lezárták és a videófelvételek tanúsága szerint járművekkel gátolják meg a belépést.
A Szíriai Demokratikus Erők és a szíriai kormány közötti tárgyalások szintén egyezséggel zárultak, amely kizárólag katonai témájú.
Rojava autonóm kormánya felelős továbbra is az ellenőrzése alatt tartott terület működtetéséért, miközben a politikai tárgyalásokat tovább folytatják.
A belső elvándorlás is folytatódott, miközben több mint 200,000 civil kényszerült lakhelyének elhagyására a török invázió miatt.
Iraki Kurdisztán befogadja a menekülteket. Dohuk tartományban a segélyezési és humanitárius szervezetek testülete közölte, hogy legalább 50 ezer ember érkezésére számítanak.
A török hadsereg jelenleg Mandidzs irányában kezdett offenzívát és vélhetően összecsapnak a Szíriai Arab Hadsereggel.
Recep Tayyip Erdogan török elnök figyelmeztetett, hogy a török hadsereg visszaadja a kurdok által ellenőrzött területeket „igaz arab tulajdonosainak”.
Az Európai Unió külügyminiszterei felszólították a tagállamokat, hogy állítsák le az Ankarának szánt fegyvereladásokat és elítélték a szíriai inváziót.
Ellenben nem lépett életbe fegyverembargó, így az egyes országok saját maguk dönthetnek a politikájukról.
Nagy-Britannia elutasította, hogy a török szövetségesének szánt fegyvereladásokat leállítsa, és ostorozta az EP képviselőket Törökország elítéléséért.
Donald Trump amerikai elnök „erőteljes” szankciókat ígért Törökország ellen.
A vélekedések szerint az Európai Tanács szintén megtárgyalja ennek opcióit a csütörtöki és pénteki ülésein.
forrás: Morning Star