Az Európai Unió bűnrészes „emberiség elleni bűncselekményekben”, mivel támogatják a líbiai parti őrséget – állítja egy menekülteket mentő civil hálózat, miután egy szudáni férfit megöltek, mikor Líbiából próbált elszökni, de elfogták egy EU által finanszírozott művelet során.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) kormányközi csoport orvosai szemtanúi voltak azon tragédiának, mikor a parti őrség Tripoliban 103 menekültet tett partra.
A csoport közleménye szerint a gyilkosság akkor történt, amikor a menekültek ellenálltak, hogy visszatoloncolják őket a büntető központokba.
„Az IOM személyzete, akik a helyszínen próbáltak segítséget nyújtani a menekülteknek, azt jelentették, hogy fegyveres őrök lőttek a levegőbe, mikor megpróbáltak elmenekülni,” – áll a közleményben.
„A férfit a gyomrán érte a golyó. Annak ellenére, hogy azonnali orvosi segítségnyújtásban részesült az IOM orvosai által és a közeli klinikára szállították, két órával később meghalt.
„A haláleset erős emlékeztető azon szörnyű állapotokra, amelyekkel a parti őrség által felszedett menekültek szembesülnek, akiket büntető központokba zárnak, amelyek körülményeit már az IOM és az ENSZ is elítélte.”
A német menekültmentő Sea Watch szervezet, amelynek kapitányát, Carola Racketét Olaszországban elfogták a civil hajók elleni törvény alapján júniusban, elítélte, hogy az EU egyrészt leállította a kereső és mentőhajókat, másrészt üldözik a civil mentőflottát.
„Ha az EU maga nem küld ki hajókat, legalább biztosíthatná, hogy önkéntesek léphessenek a helyébe és zavartalanul működhessenek, ha már ezt az államok elmulasztják,” – közölte Sophie Scheytt, a szervezet ügyvivője.
„Sajnálatosan az EU nem érdekelt abban, hogy az emberei jogokat betartsák a külső határainál.
„Nem csak támogatják az úgy nevezett líbiai parti őrséget a visszatoloncolások eseteinél, amely ellentétes a nemzetközi joggal, hanem még előnyben is részesítik ezt.”
Scheytt, azt is közölte, hogy a Sophia Művelet néven ismert EU-s embercsempészet elleni küldetés felderítő repülőgépeket használ, hogy „a mentőalakulatok késve kapjanak információkat, így a hajótörötteket nem a civil szervezetek mentik ki, hanem visszakerülnek líbiai kínzótáborokba.”
„Az EU bűnrészes emberiség elleni bűncselekményekben. Ennek a gyakorlatnak pedig azonnal véget kell vetni.”
Szerdán az Ocean Viking menekültmentő hajó együttműködve a francia Orvosok Határok Nélkül (MSF) és az SOS Mediterranee szervezetekkel, biztonságos kikötőt (PoS) igényelt, hogy 200 menekültet tehessen partra, akiket három nap alatt mentettek ki a líbiai partoknál.
A líbiai tengerészeti hatóság volt az egyetlen földközi-tengeri ország, amely válaszolt, kijelölve al-Khums kikötőjét mint a legközelebbi biztonságos zónát.
„Líbia nem biztonságos kikötő, ahogy ezt az ENSZ menekültügyi ügynöksége (UNHCR) is állította. Olyan biztonságos kikötőben kell partra tenni őket, amely alkalmas erre a nemzetközi jog szerint,” – közölte az SOS Mediterranee.
Ma az Ocean Viking Olaszországhoz és Máltához folyamodott, hogy biztonságos kikötőt nyújtsanak neki, de még egyik ország sem válaszolt.
Az Ocean Vikingnek engedélyezték, hogy a máltai vizeknél tegnap kimentett 35 embert partra tegyék, de további 182 túlélő más mentőakciókból a fedélzeten kell maradjon, köztük újszülöttek, gyermekek és terhes nők.
„Ez a szégyenletes döntés, amely magára hagyja a Líbiából menekülő, kimentett embereket, jól demonstrálja a rendszer diszkriminatív, önkényes és embertelen természetét, amely továbbra is a politikai játszmákat helyezi az emberi élet és méltóság fölé,” – tweetelte az MSF.
„Az európai kormányoknak le kell állítaniuk ezeket az elnyújtott várakozásokat és az ad-hoc kicsinyes tárgyalásokat, és vészhelyzetet kell hirdetniük, amely mechanizmusa során minden Földközi-tengeren kimentett embert partra tesznek.”
forrás: Morning Star