Az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek ma hadgyakorlatot kezdtek a Dél-kínai-tengeren és a Tajvani-szorosban, miközben Kína figyelmeztetett arra, hogy ezek ne sértsék “szuverenitását, tengeri jogait és biztonsági érdekeit”.
A Fülöp-szigetek fővárosában, Manilában, letartóztattak tüntetőket, akik ellenezék a hadgyakorlatokat, amelyek a két szövetséges által valaha tartott legnagyobbak. Ezeken több mint 17 600 katonai személy vesz részt és április 28-ig tartanak.
Ez az legújabb provokatív bemztatása az Egyesült Államok fegyvererejének Ázsiában, ami még magasabb feszültségeket okoz a régióban, ahol a Biden-kabinet a Kínát körülvevő katonai erejét építi ki.
A Pentagon saját adatai szerint az Egyesült Államoknak legalább 313 bázisa van Kelet-Ázsiában és körülbelül 750 a világban.
Ezzel szemben Kínának egy bázisa van Dzsibutiban és több a Dél-kínai-tengeren, amely összesen körülbelül nyolc külföldi katonai bázist jelent.
A múlt héten Peking figyelmeztetett a térségben történő erősödő amerikai katonai bevetések ellen. Mao Ning külügyi szóvivő a sajtótájékoztatóján közölte, hogy ez “csak több feszültséghez és kevesebb békehez és stabilitáshoz vezetne a régióban“.
Hétfőn kollégája, Wang Wenbin külügyi szóvivő azt állította, hogy az Egyesült Államok hadgyakorlatainak “nem szabad beavatkozniuk a Dél-kínai-tengeri vitákba, még kevésbé sérteniük Kína területi szuverenitását, tengeri jogait és biztonsági érdekeit”.
Hosszú ideje ellenzik az Egyesült Államok katonai jelenlétét a Fülöp-szigeteken.
A legújabb hadgyakorlatok előtt Corazon Valdez Fabros, a Nemzetközi Béke Iroda társelnöke az amerikai The Nation magazinban arra figyelmeztetett, hogy az amerikai katonai jelenlét a régióban növeli az Egyesült Államok és Kína közötti háború kockázatát.
“Miért nem csinálják ezt a hadgyakorlatot a saját országukban?” – kérdezte. “Annak több értelme lenne. Természetesen azért csinálják ott, hogy agresszíven lépjenek fel.”
A Fülöp-szigeteki Diákszövetség “villám tüntetést” szervezett a hadgyakorlatok ellen a manilai amerikai nagykövetség előtt, de a hatóságok brutálisan feloszlatták a tiltakozást, és számos résztvevőt letartóztattak.
A diákok azt mondták, hogy elítélik a rendőrségi brutalitást és a békés megmozdulás utáni illegális letartóztatásokat.
A szövetség közölte: “Az erőszakos cselekedeteik csak ismét megmutatják az állam szerepét, akik az amerikaiak kölykei, akik a Fülöp-szigeteki emberek kárára cselekszenek.”
A letartóztatott tüntetők számát nem lehetett megerősíteni.
A Fülöp-szigetek 1898 és 1946 között az Egyesült Államok gyarmata volt.
forrás: Morning Star