A Reprieve vezető emberi jogi szervezet figyelmeztetett, hogy „a büntetlenség veszélyes új korszaka következik”, mivel az afganisztáni háborús bűncselekmények áldozatai fellebbeztek a Nemzetközi Büntető Bíróságon (ICC) a nyílt nyomozás elutasítása miatt.
A bíróság múlt héten ülésezett Hágában, meghallgatva a fellebbezést a döntése ellen, hogy nem folytatnak vizsgálatot a feltételezett visszaélések ügyében annak ellenére, hogy több ezren tanúskodtak az előzetes nyomozások során.
Idén áprilisban a bíróság precedens nélküli döntést hozott, hogy a nyomozás „nem szolgálná az igazság érdekeit.”
Közölték, hogy a döntésük mögött az áll, hogy az államok elutasították az együttműködést, az afganisztáni bizonyítékok begyűjtése nehézkes, valamint sok idő telt el a feltételezett bűncselekmények elkövetése óta.
A lépést azután pár nappal tették meg, hogy az Egyesült Államok megtagadta a vízum kiadását Fatou Bensoudának, a Nemzetközi Büntető Bíróság ügyészének.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter közölte, hogy a nyomozásban részt vevők ne számítsanak rá, hogy vízumot kapnak.
„Készen állunk további lépéseket tenni, beleértve gazdasági szankciókat is, ha az ICC nem változtat a dolgok menetén,” – közölte.
A Reprieve emberi jogi csoport Ahmed Rabbani taxisofőr megbízásából ment perre, akit az amerikaiak 540 napig kínoztak, többek között a hírhedt kabuli „sötét börtönben”.
A vádbeadvány szerint a CIA kínzási programját „úgy találták ki, hogy elkerüljék a bírósági felelősségre vonást… A bíróság döntése a kínzási program áldozatait a nyomozás hatályán kívül helyezte jogorvoslat, hatékony nyomozás és elszámoltathatóság nélkül.”
A korábbi három ENSZ megbízott képviselője közölte: „Azért elutasítani egy nyomozást, mert a tárgyhoz tartozó állam elutasítja az együttműködést, nem az igazság érdeke, hanem inkább a büntetlenséget támogatja… Pontosan ez az a helyzet, amiért az ICC létezik.”
A beadvány akkor született, amikor az Egyesült Államok és Nagy-Britannia megpróbálta meggátolni az úgy nevezett „terror elleni háború” során elkövetett visszaélések kivizsgálását.
A brit kormány jogi küzdelemmel néz szembe, mivel elmulasztotta egy bíró által vezetett nyomozás indítását a vádakkal kapcsolatban. Donald Trump amerikai elnök jelenleg két katonának adott kegyelmet, akiket háborús bűncselekmények elkövetéséért ítéltek el.
Maya Foa, a Reprieve igazgatója közölte: „Ezektől az áldozatoktól megtagadták az igazságszolgáltatást minden hazai bíróságon, amelyekhez fordulhattak. Az ICC jelenti számukra az egyetlen esélyt, hogy elszámoltathatóság lesz az ellenük elkövetett borzalmas visszaélések ügyében.
„Akkor, amikor az államok koncentrált erőfeszítéseket tesznek, hogy gátolják a kínzásokkal és háborús bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozásokat, a bíróság szerepe sokkal fontosabb lesz, mint valaha.”
„Azzal, hogy véget vetettek az ügyészség nyomozásának, vészjelet küldtek, hogy a büntetlenség egy veszélyesen új korszakába léptünk.”
forrás: Morning Star