Bill Gate méltatta a Dél-Koreával között új partnerséget a „fertőző betegségek eradikálására” – de a közegészségügyi aktivisták figyelmeztetnek, hogy az amerikai nagytőkések piaci modellje éppen a probléma része.
A Microsoft alapítója felszólította a szöuli törvényhozókat, hogy erősebb nemzetközi együttműködés legyen az új vakcinák kifejlesztésében.
A Bill & Melinda Gates alapítvány és a dél-koreai kormány már jó partnereknek bizonyultak a COVID vakcinák fejlesztésében – közölte.
Az éve elején az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy biogyártási képzési kulcspontot is bejelentett Dél-Koreában, hogy segítsék a szegényebb országokat a termelési kapacitásuk növelésében.
De a WHO-t is kritizálták, hogy a politikáját Gates prioritásaihoz igazítja – mivel ő a legnagyobb magán adakozó, aki tavaly 780 millió dollárt adományozott. Őt csak Németország előzte meg, és többet adott, mint az amerikai kormány összesen.
„Már régóta várat magára a jobb nemzetközi együttműködés a fertőző betegségek kezelésére, de Bill Gatesnek számos piaci alapú megoldási javaslata van – és nem csak a COVID-19 járványt illetően,” – közölte Alena Ivanova, a Globális Igazságot Most szervezet gyógyszeripari kampányfőnöke a Morning Star-nak.
„A probléma szíve a szabadalom monopóliumok rendszere, amely segít a vállalatoknak, hogy az államilag finanszírozott tudományos kutatásokat hatalmas magánprofittá alakítsák – jelenleg is láthatunk erre egy másik példát, ahogy ez a modell korlátozza az ellátást, és előnyben részesíti a gazdag országokat a majomhimlő vakcinája ügyében.”
A Moderna és a Pfizer gyógyszeripari óriásvállalatok megtagadták a WHO-tól, hogy megosszák a vakcina receptjeiket, hogy a dél-afrikai új termelési központ is gyárthassa őket.
Gates-et 2020-ban érte kritika, mivel nyomást gyakorolt az Oxford Egyetemre – amely kutatási programjait szintén támogatja -, hogy szegjék meg azon ígéretüket, hogy a fejlesztett vakcinákat közkinccsé tegyék, és ehelyett inkább az AstraZeneca gyógyszervállalat szabadalmazhassa azokat.
„A korlátozott állami-magán partnerség helyett Bill Gates-nek és másoknak inkább olyan radikális intézkedéseket kellene támogatniuk, amelyek a kutatások, technológiák és ismeretek nyílt megosztását tolják előtérbe a globális közjó érdekében. Egy teljesen másmilyen gyógyszeripari rendszerre van szükség, amely az emberi életet teszi első helyre,” – közölte Ivanova.
Dél-Koreát szintén elítélték az egészségügyi aktivisták, mivel csatlakozott Nagy-Britanniához, Németországhoz és az Európai Unióhoz a vakcina szabadalmak feloldásának blokkolásában, amit a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) is támogatott volna, hogy elláthassák a globális Dél országait a COVID-19 vakcinák tömeggyártásával.
forrás: Morning Star