Joshua Schulte egykori CIA szoftvermérnököt elítélték, mivel titkosított információkat adott ki a WikiLeaks weboldalnak az úgy nevezett Vault 7 eset során.
A manhattani szövetségi bíróság esküdtei nyolc rendbeli kémkedés és egy rendbeli akadályozás vádjában találták bűnösnek. Az ügy a legnagyobb titkos anyag lopás volt a kémügynökség történetében.
Schulte, aki saját magát képviselte a bíróságon, évtizedeket tölthet rácsok mögött, mivel 8761 CIA dokumentumot szivárogtatott ki, amely akció az ügyészek szerint szándékos lépés volt, hogy egy elégedetlen alkalmazott ártson a CIA-nek.
„Schulte CIA programozó volt, így hozzáférhetett az ország legértékesebb hírszerzési információgyűjtő kibereszközökhöz, amelyet a terrorista szervezetek és más rosszindulatú befolyás elleni harcban használnak világszerte,” – közölte Damian Williams ügyész.
„Amikor Schulte neheztelni kezdett a CIA-ra, fedetten összeszedte ezen eszközöket és átadta a WikiLeaks-nek, ezzel a legkritikusabb hírszerzési eszközeink jutottak nyilvánosságra – és ezáltal az ellenfeleinkhez.
„Ma Schultét az egyik legarcátlanabb és legkárosabb tettért ítéljük el a kémkedés amerikai történelmében,” – tette hozzá.
A Vault 7 per azon dokumentumokra fókuszált, amelyeket a WikiLeaks 2017 márciusában kezdett közzétenni a CIA tevékenységéről az elektronikus megfigyelés területén, valamint hogy képesek voltak meghackelni autókat, okostelevíziókat, webböngészőket és a legtöbb okostelefont.
Az ügyészség szerint az adatok kiszivárogtatása egy jól tervezett lopás volt Schulte részéről.
De egy korábbi perben csak közvetett bizonyíték volt rá, hogy ő volt a biztonsági feltörés mögött.
A per során a CIA feltárták a CIA laza biztonsági intézkedéseit, gyenge jelszavakkal védett amerikai intraneteknél, amelyek közt olyanok voltak, mint az 123ABCdef vagy a mysweetsummer.
Akkor az eljárás felfüggesztett ítélettel, valamint szabálytalan tárgyalással végződött, miután az ügyészek nem tudták meggyőzni az esküdtszéket Schulte kémkedéssel összefüggésbe hozható vádjairól.
Tagadta, hogy a kiszivárogtatások előre tervezettek voltak, és ragaszkodik hozzá, hogy azért lett feldobva, mivel konfliktusai voltak a CIA vezetésével. 2017 augusztusában tartóztatták le, és azóta fogságban van, mivel visszautasították az óvadék kérelmet.
Julian Assange WikiLeaks alapítót várhatóan kiadják az Egyesült Államoknak, ahol 175 éves börtön várhat rá a drákói Kémkedési Törvény miatt, mivel felfedte az Irakban és Afganisztánban elkövetett háborús bűncselekményeket.
forrás: Morning Star