A kapitalizmus többszörös válságba került Európában és a világon.
Energiaválság, megélhetési válság, klímaválság, infláció és áruhiány súlyosbítja a világ helyzetét, amely próbál talpraállni azon pandémiából, amelyet a kapitalista-profitorientált szemlélet súlyosbított olyan szintre, hogy milliók haltak bele és súlyos gazdasági károkat okozott.
Ennek válságtünete lett a lassan egy éve tartó orosz-ukrán konfliktus, de újabb feszültségek ütötték fel a fejüket Szerbia és Koszovó között.
A háborús készülődés és katonai provokációk újabb robbanást eredményezhetnek a délszláv régióban, amely évszázadok óta lőporos hordó Európában.
A megvalósult szocializmus óriási vívmánya, hogy mind a volt Szovjetunió, mind a volt Jugoszlávia területén kibékítette és közösséggé kovácsolta az itt élő népeket, amelyek évtizedekig együttműködésben fejlődtek a gazdaság, a kultúra és az életszínvonal minden területén.
A rendszerváltások utáni nacionalista megosztottság ismét erőszakot, népirtást, háborúkat szült, amely most újra manifesztálódik napjaink szerb-koszovói konfliktusában.
A felszólítások hiábavalóak a konfliktus békés rendezésére, miközben ebben egyik tőkés hatalom sem érdekelt.
A kapitalizmus válságából kinövő katonai konfliktusoknak csak a szolidáris, humánus és internacionalista közösségi társadalom vethet véget.
Európai Baloldal
Sajtóiroda