Egy új, sokkoló jelentés szerint több száz embert, köztük „idős nőket, papokat és tűzoltókat” zaklattak, helyeztek vád alá vagy tartóztattak le, mivel támogatást és szolidaritást nyújtottak a migránsoknak.
Az openDemocracy weboldal adatai részletezik, hogyan használják a drákói törvényeket ezen személyek ellen, köztük egy francia olajbogyótermesztő ellen, aki az olasz határon etetett és szállásolt el menekülteket, valamint egy 70 éves dán nagymama ellen, akit azért bírságoltak meg, mert egy fuvart ajánlott fel egy kisgyermekes családnak.
14 országban legalább 250 embert helyeztek vád alá az elmúlt öt év során – a csoport jelentése szerint.
A legtöbb eset hat országban fordult elő: Olaszországban, Görögországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Dániában és Spanyolországban.
A jelentés szerint a számok „meredeken emelkedtek” az elmúlt másfél év során, különösképp Olaszországban és Franciaországban, ahol a szélsőjobboldali pártok országos és helyi szinteken is hatalomra jutottak.
A 2018-as adatok szerint legalább 100 embert tartóztattak le, helyeztek vád vagy nyomozás alá, amely duplája az előző évi adatnak.
A legtöbbjüket azért érte támadás, mivel élelmet, menedéket, szállítást vagy másmilyen támogatást nyújtottak a papírokkal nem rendelkező menekültek számára.
A civil szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy megpróbálják „kriminalizálni” a munkájukat.
Franciaországnak különösképp szerepel a bevándorlási törvényében a delit de solidarite, azaz a szolidaritás bűncselekménye.
Egy 2018-as bírósági ítélet szerint alkotmányellenes ezt a törvényt olyan emberek ellen használni, akik humanitárius okok miatt cselekszenek.
Tavaly júliusban az Európai Bizottság létrehozott egy megfigyelő testületet az ilyen ügyekre.
Dunja Mijatovic, az Európai Tanács emberi jogi biztosa közölte, hogy „aggasztó látni” ezen ügyek számának emelkedését.
„Lecsapnak azokra, akik lecsapnak azokra a menekültekre, akik egy tisztességesebb életet szeretnének,” ehelyett, az európai vezetőknek „ismét fel kell vállalniuk az emberi jogokat, a törvényeket és az európai értékeket. Ez mind törvényi, mind erkölcsi kötelességük.”
forrás: Morning Star