A mai napon az Európai Igazságügyi Bíróság úgy döntött, hogy a Befektető-Állam Vita Megoldás (ISDS) mechanizmus a Kanada-EU Szabadkereskedelmi Egyezményben (CETA) törvényes, de ennek súlyos következményei lesznek és a polgárok nem fogják elfogadni.
A Bíróság szerint ez az ellentmondásos mechanizmus kompatibilis az EU joggal.
Az ISDS-ként vagy ICS-ként ismert mechanizmus lehetővé teszi a multinacionális befektetők számára, hogy kompenzációért pereljenek egy államot, ha a befektetésük az adott országban nem hozza a várt profitot új törvény vagy eljárás bevezetése miatt, például ha megvédik a munkások jogait vagy a környezetet.
A Bíróság véleményét, mely szerint a mechanizmus kompatibilis az EU joggal, 2017-ben már megtámadták Belgiumban, mivel az állampolgárok aggódtak a demokráciára és a törvényekre való hatása miatt.
Anne-Marie Mineur, a GUE/NGL holland EP képviselő nyilatkozta a döntésről:
„Sajnálatos, hogy az Európai Igazságügyi Bíróság úgy döntött, hogy lehetővé teszi a multinacionális befektetők számára a VIP jogok rendszerét, amelyek károsítják és tagadják a nemzeti és EU szintű jogi rendszereink teljes működését.”
„A tény, hogy a multinacionális befektetők, még mindig megkérdőjelezhetik a demokratikusan megválasztott parlamentek döntéseit, súlyosan aggasztó. Az államoknak joguk kell legyen az extrém drága ISDS vádaktól való félelem nélküli döntéshozáshoz az állampolgáraik legjobb érdekében.”
A bíróság döntésének van néhány pozitív aspektusa is, például a CETA által alatt létrehozott bíróságok nem akadályozhatják az EU intézményeket, hogy az EU jog szerint működjenek, és hogy a bíróságok hatalma nem terjed ki a közérdeket védő demokratikus döntések védelmének vitájára.
Bár Mineur megvilágítja, hogy a „pozitív aspektusok korlátozottak maradnak összehasonlítva a döntések szélesebb távlatával, de az még a jövő zenéje, hogy a gyakorlatban láthassuk, hogy ezen szavaknak van-e enyhítő hatásuk.”
„Talán ez a bíróság döntése, de az európai polgárok nem akarják a valószínű következményeket. Mi a politikai baloldalon továbbra is elítéljük az ISDS bármely formáját azon állampolgárok millióival együtt, akik már tiltakoztak ellene.
„Ez a döntés is hozzáadódik az Európai Igazságügyi Bíróság által hozott politikai döntések listájához, amelynek negatív hatásai vannak az emberi jogokra és a környezeti fenntarthatóságra az EU-ban.
„A demokrácia és az egyenlő bánásmód érdekében, valamint saját legitimitása és stabilitása érdekében az Európai Uniónak tekintetbe kell vennie jobb lehetőségeket a befektetési vita megoldásra (ISDS), csakúgy mint a tagállamok törvényi rendszerére,” – zárta Mineur.
Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció