Egy Európai parlamenti megszövegezést fogadtak el, mely szerint mindkét félre nyomást kell gyakorolni, hogy vessenek véget a jemeni háborúnak, és le kell állítani az EU tagállamokat, hogy fegyvereket adjanak el a Szaúd-Arábia által vezetett koalíciónak.
A már három éve zajló konfliktus a becslések szerint 50.000 embert ölt meg bombák, éhezés és betegségek miatt. Három millió ember kényszerült menekülélsre, és 22 millió ember szorul humanitárius segítségre. Majdnem 10.000 kolera esetet jelent minden héten a WHO, amely csak 2018-ban már 196 embert ölt meg.
Ellenben az EU tagállamok folytatják a fegyvereladást a szaúdiak által vezetett koalíciónak, amelyet erős kritika ér, mivel a konfliktus proxy háborúként fokozódik a regionális közel-keleti riválisok között.
2015 óta az Egyesült Királyság több milliárd dollár értékben adott el repülőket, bombákat és cirkálórakétákat Szaúd-Arábiának. Ráadásul a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) súlyos fegyvereladásokról számolt be Szaúd-Arábiának Franciaország, Spanyolország és Olaszország részéről, amely évi félmillió eurót teszi ki.
Az Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció (GUE/NGL) szövegben megfogalmazott probléma-megoldását könnyedén elfogadta a Parlament, amelyet Ángela Vallina EP képvielő (IZquierda Unida, Spanyolország) így kommentált:
“Az Európai Parlament szavazása egy érzékeny megegyezés az ENSZ által támogatott megoldás támogatására a jemeni háborúban, amely minden felet érint.”
“A szavazásunk szintén hartározott üzenetet küld a Tanácsnak, hogy tartsa tiszteletben az EU és a nemzetközi törvénykezést, amely a konfliktusban részt vevő országoknak való fegyvereladásról szól – azzal a céllal, hogy fegyverembargót léptessenek életbe a szúdiak által vezetett koalíció ellen,” – tette hozzá.
“Közben a GUE/NGL megoldás célzottan bizonyos EU országokra vonatkozik, akik jelenleg nem tartják tiszteletben ezt az intézkedést, mint például az Egyesült Királyság, Franciaország, Svédország és Spanyolország.”
“A civilek elleni légi csapásokat és halálos fegyvereket naponta vetik be, és már több ezer civil halálát okozták, valamint milliók szenvedését a súlyos éhezés miatt,” – zárta Vallina.
*Az Egyesült Királyság és Franciaország a második és harmadik legnagyobb támogatója volt Szaúd-Arábiának 2013-17 között; Franciaország és Olaszország a második és harmadik legnagyobb ellátója az Egyesült Arab Emirátusoknak. (forrás: SIPRI)
Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció