Denny Tamaki, Okinava kormányzóka a sziget Japánhoz való visszacsatolásának 50. évfordulóján felszólította Tokiót, hogy távolítassák el az ott állomásozó amerikai katonákat.
Japán második világháborús kapitulációja után a legdélibb sziget közvetlenül az Egyesült Államok irányítása alá került. 1972 május 15-án visszanyerte „függetlenségét”, de továbbra is 26 ezer amerikai katona van ott, amely több mint a fele a Japánban összesen állomásozó amerikainak.

Okinavaiak követelik az amerikai csapatok távozását. 2022.05.15.
Szombaton tömegtüntetések kezdődtek az amerikai jelenlét ellen, békeaktivisták pedig figyelmeztettek, hogy azzal, hogy Washington Japánt előretolt bázisként alkalmazza, azt kockáztatja, hogy a frontvonalba kerül az amerikai-kínai konfliktusban. A regionális és központi kormányzatok civakodnak az amerikai katonai támaszpont tervezett áthelyezése miatt, a környezetvédők pedig közölték, hogy ez kihalás szélére taszítja az okinavai dugong tengeri tehenet.
Kazuo Shii, a Japán Kommunista Párt elnöke tisztelgett az okinavaiak egysége előtt, amelyet az Egyesült Államok katonai jelenléte ellen fejtettek ki, és támadta Funio Kishida miniszterelnök kormányát, hogy két „súlyos visszalépést” is tett a sziget békéjével és biztonságával kapcsolatban: „az okinavaiak óhaja ellenére” új bázist épített és megpróbálja felrúgni a Béke Alkotmányt, amely megtiltja, hogy japán katonákat külföldre küldjenek.
forrás: Morning Star