Törökországot „terrorista államnak” nyilvánította a nigériai állam és nyomozás folyik ellene, mivel a feltételezések szerint „kifinomult fegyverekkel” látta el a Boko Haram dzsihádista terrorszervezetet – a hadsereg egy főtisztje szerint.
Ez a legújabb feltárt kapcsolat Recep Tayyip Erdogan török tekintélyuralmi elnök és a dzsihádisták között. Az állítások szerint a Turkish Airlines felelős a nigériai fegyverszállítmányokért.
Egy 2014-es hangfelvétel szerint, amely a YouTube-on is elérhető, Mehmet Karatas, a török légitársaság igazgató-helyettese közölte Mustafa Varank-kal, Erdogan korábbi tanácsadójával és egykori miniszterelnökkel, hogy bűnösnek érzi magát a nigériai fegyverszállítmányok miatt.
„Nem tudom, hogy ezekkel a fegyverekkel muszlimokat vagy keresztényeket fognak ölni. Bűnösnek érzem maga,” – mondta Karatas a felvételen.
Erdogan akkor „aljasnak” nevezte az állításokat.
Ellenben Onyema Nwachukwu dandártábornok, a nigériai védelmi főhadiszállás szóvivője szerdán közölte: „A videó állításainak hitelességét nem lehet rögtön meghatározni.
„Bár ez egy súlyos nemzetbiztonsági kérdés, úgy vélem, megfelelő figyelmet kap országos stratégiai szinten.”
2017 májusában a nigériai kormány azt állította, hogy elcsípett egy Törökországból érkező illegális fegyverszállítmányt, amelyben 440 illegális puskát foglaltak le Lagos kikötőjében.
Ez akkor történt, amikor a vámtisztviselők egy kamiont állítottak meg 661 darab ugyanilyen fegyverrel.
A feltételezések szerint egy elfogott telefonbeszélgetés is igazolta a fegyvereladást. Nasha’t al-Deyhi, az egyiptomi Ten TV műsorvezetője közölte: „A mai kiszivárogtatás kétség kívül megerősíti, hogy Erdogan, az állama, a kormánya és a pártja fegyvereket szállít Törökországból – és ez most sokkoló lesz, hogy hova – Nigériába; és kinek? – a Boko Haram szervezetnek.”
Erdogant már régóta vádolják dzsihádista terrorszervezetek támogatásával.
Európai hírszerző csoportok azt állítják, hogy a kormánypártjában lévő „erők” szervezték a 2015-ös ankarai béketüntetésen történt ISIS öngyilkos merényletet, amely során 109 embert öltek meg.
Augusztusban felszínre került, hogy a török Nemzeti Hírszerző Szervezet egykori Iszlám Állam harcosokat csempészett át a határon, hogy a török hadsereg által 2018 januárjában megtámadott Afrin elfoglalásában részt vevő hadosztályokat vezessék.
Törökországot vádolják azzal is, hogy az Iszlám Állam iraki olajának legnagyobb felvásárlója.
2015-ben Erdogant és családját Oroszország azzal vádolta, hogy személyesen profitál a bűnös olajkereskedelem hasznából.
Múlt hónapban Taha Abdurrahim Abdullah ISIS parancsnok, az elhunyt Abu Bakr al-Baghdadi közeli bizalmasa azt állította, hogy Erdogan rendelte el a főképp kurdok lakta Kobane városának ostromát 2014-ben.
Legújabban Törökország észak-Szíriában szintén dzsihádistákkal szövetkezik, akik háborús bűncselekményeket követnek el, köztük statáriális kivégzéseket, nemi erőszakot és vegyi fegyverek bevetését.
forrás: Morning Star