Nicolas Maduro venezuelai elnök növelte a biztonsági intézkedéseket az ellenzéki rendszerváltó tüntetések előtt, amelynek támogatásával az Egyesült Államokat vádolják.
Maduro az USA külügyminisztériumának fenyegetésére reagált, amely „nemzetközi választ” helyez kilátásba, ha a „békés tüntetéseket” megállítják, mielőtt elérnék a caracasi Miraflores elnöki palotát.
Közölte, hogy az Egyesült Államok olyan tervet vázolt fel, amely az ellenzéki Demokratikus Egység Kerekasztal (MUD) koalíció vezetőjét, Julio Borgest iktatja be, aki azzal az erőszakkal vádolja a kormányt, amelyet a MUD militánsai korbácsoltak fel.
Nicolas Maduro
Az ellenzék terve a „minden felvonulás anyja” megrendezése, amely miatt az Egyesült Szocialista Párt azért tart, mert megismétlődhet a 2002. április 11-ei caracasi puccskísérlet.
Akkor ismeretlen mesterlövészek a kormánypárti és a kormányellenes tüntetőkre is lőttek a Llaguno-hídnál a fővárosban, és a fegyveres erők ezt az incidenst használták ürügyként a korábbi elnök, Hugo Chavez eltávolítására egy két napig tartó puccs során.
Maduro közölte, hogy életbe léptette az elsődleges „zöld fázist” a Zamora terven belül, amely “mozgósítja a hadsereg, a rendőrség és a venezuelai állam civil erőit”, hogy megvédjék a békét és a rendet.
„Ezen forgatókönyvvel szembesülve úgy döntöttem, hogy életbe léptetem a speciális stratégiai civil-katonai tervet, hogy biztosítsam hazánk működését, biztonságát, belső rendjét és társadalmi egységét,” – közölte.
Maduro felkérte pártja támogatóit, hogy ellen-demonstrációként ők is vonuljanak utcára a rendszervátló kísérlet ellen.
A két hete tartó MUD tüntetéseknek öt halálos áldozata és 50 milliárd bolivár (1500 milliárd forint) anyagi kára van.
forrás: Morning Star