A bizonytalan munkahellyel rendelkezők világszerte küzdenek a főnökségek ellen, akik munkavédelmi felszerelések nélkül dolgoztatják őket, és az a veszély fenyegeti őket, hogy ki sem lesznek fizetve.
Az Amazon Whole Food Market csomagküldő szolgálat sztrájkolt válaszul az aggodalmakra, hogy a koronavírus az amerikai munkaerő között is terjedhet.
A sztrájkot szervező Whole Worker országos szakszervezet közölte, hogy az akció szükséges, miután olyan jelentéseket kaptak, hogy a New York-i, chicagói, Louisiana-i és kaliforniai munkások fertőződtek a vírussal.
Fizetett szabadságot követelnek azon munkásoknak, akik karanténban kerültek a koronavírus válság alatt, valamint ingyenes koronavírus tesztet minden alkalmazottnak és dupla veszélyességi pótlékot azoknak, akik tovább vállalják a munkát.
„A Covid-19 valódi fenyegetés a munkaerőnk és fogyasztóink biztonságára,” – közölte a csoport a közleményében.
„Nem várhatunk a politikusokra, az intézményekre vagy a saját főnökségeinkre, hogy lépéseket tegyenek a védelmünk érdekében.”
Az Amazont világszerte támadás érte a munkásai részéről a rossz munkakörülmények miatt, valamint hogy nem biztosítanak védőfelszerelést és elutasítják a szociális intézkedéseket.
Az olaszországi Firezne Amazon munkásai hétfőn sztrájkoltak.
Az online áruházláncot azzal vádolják, hogy a New-York-i Statten Island lerakat egyik sztrájkvezető munkását kirúgták, de az Amazon főnökei szerint csak fizetett karanténban van, miután érintkezett egy diagnosztizált munkással, „számos figyelmeztetést kapott a szociális távolságtartás irányelveinek megsértése miatt”, amiért kirúgták.
Christian Smalls, az elbocsájtott munkás azzal vádolja az Amazont, hogy nem törődik a munkásaival, csak a profit maximalizálására törekszik, mivel a globális járvány során megnövekedett a kereslet.
„Nem fogom be a számat. A New York-i és világszerte minden kollégám fel fog szólalni. Nem állunk le, amíg az Amazon valódi védelmet nyújt az egészségünk és biztonságunk számára,” – közölte.
Sokak számára gyanús, hogy Jeff Bezos, az Amazon tulajdonosa, a világ leggazdagabb embere, 3,4 milliárd dollárnyi céges részvényétől szabadult meg februárban, mielőtt a Covid-19 gazdasági hatása sejthető lett volna. Bár nem állítja senki, hogy helytelenül cselekedett volna, az időzítés tökéletes volt.
Richard Burr, az amerikai Szenátus hírszerzési bizottságának elnöke egy februári felvételen közölte, hogy a Covid-19 járvány súlyos lehet.
Burr szenátor 582 ezer és 1,5 millió dollár értékű részvényétől szabadult meg február 13-án.
forrás: Morning Star