Washingtont azzal vádolják, hogy az Iszlám Állam harcosait küldi Irakba, hogy rákényszerítse a parlamentet, hogy vonja vissza a döntését, amely távozásra szólítja fel a katonáit.
A képviselőtanács január 5-én 170-0 arányban szavazott meg egy nem kötelező határozatot, amely elrendeli az amerikai hadsereg iraki jelenlétének végét, ahol kb. 5200 katona állomásozik még különféle katonai bázisokon.
2014-ben hívták vissza őket Irakba, hogy segítsék a koalíció harcát az Iszlám Állam ellen, miután a dzsihádisták óriási területeket foglaltak el az országban és Moszult tették meg regionális kalifátusuknak.
Ellenben mélyült a harag Kaszim Szulejmáni iráni tábornok célzott, január 3-ai meggyilkolása után a bagdadi nemzetközi repülőtéren.
Washington kevert üzeneteket küldött arról, hogy elfogadják-e a kérést. A kritikusok szerint az Egyesült Államok a 2003-as törvénytelen invázió óta második alkalommal viselkedik megszálló erőként.
Kuszaj al-Anbari, aki az Anbar tartományi Badr Szervezetet vezeti, vasárnap azt állította, hogy az Egyesült Államok erői az Iszlám Állam harcosait áthelyezik Szíriából a régióba, miután a területet már megtisztították a dzsihádista erőktől.
Az állítást alátámasztotta Karim al-Khikani iraki biztonsági kommentátor is, aki szerint az ISIS operatív embereit szíriai amerikai bázisokon képezik ki, többek között al-Tanf-ban.
Vasárnap tüntetések történtek szerte Irakban, beleértve Nadzsaf és Karbala szent városaiban, ahol a politikai és gazdasági reformok folytatását követelték.
Több tucatnyian sebesültek meg a hatóságokkal való összecsapás során a bagdadi Tahrir és Tayaran téren, ahol az utakat és hidakat is lezárták a tüntetők.
Már zajlanak az előkészületei a pénteki „millió ember felvonulásának”, amelyet Muktada al-Szadr iszlamista vallási vezető hívott össze, amelyen az amerikai csapatkivonulást fogják követelni.
Szadr felszólította a kormányt, hogy ne támadjon a tüntetésekre.
„Remélem, elkötelezettek a béke iránt, és nem sértik az emberek biztonságát, valamint nem teszik ki az országot egy ádáz polgárháborúnak,” – közölte.
forrás: Morning Star