A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint a folyókat tápláló gleccserek számos országban az elmúlt öt évtized legnagyobb tömegveszteségét szenvedték el, figyelmeztetve, hogy a jégtömeg olvadása hosszú távon veszélyeztetheti emberek millióinak vízbiztonságát világszerte.
A globális hőmérséklet tavaly körülbelül 1,2 °C-kal volt magasabb az amerikai NASA által használt átlagos referencia-időszak (1951-1980) átlaga felett – ez volt a legmelegebb év a feljegyzések szerint.
Szakértők szerint az idei nyarat a valaha volt legmelegebb nyárként jegyezték fel, ami lehetőséget ad egy új éves rekord elérésére.
A rekordmagas hőmérsékletek hozzájárultak a vízfolyások kiszáradásához és az egyre több helyen tapasztalható tartós aszályokhoz szerte a bolygón.
„A víz a klímaváltozás szénbányában lévő kanárija. Vészjeleket kapunk egyre szélsőségesebb esőzések, áradások és aszályok formájában, amelyek súlyos áldozatokat követelnek életekben, ökoszisztémákban és gazdaságokban” – mondta Celeste Saulo, a WMO főtitkára, amikor ma kiadta a jelentést.
Saulo szerint a hőmérséklet emelkedése részben ahhoz vezetett, hogy a hidrológiai ciklus „szabálytalanabbá és kiszámíthatatlanabbá” vált, ami olyan módon eredményezhet „túl sok vagy túl kevés vizet”, mint az aszályok és áradások.
Az időjárási ügynökség, az ENSZ vízügyiszervezetének adataira hivatkozva közölte, hogy világszerte mintegy 3,6 milliárd ember szembesül évente legalább egy hónapig elégtelen vízellátással – és ez a szám 2050-re várhatóan 5 milliárdra emelkedik.
„Az elmúlt 33 év adatai alapján soha nem volt ilyen nagy terület a világon ilyen száraz körülmények között” – mondta Stefan Uhlenbrook, a WMO hidrológiai, víz- és krioszféra-igazgatója.
A jelentés szerint az Egyesült Államok déli része, Közép-Amerika és Dél-Amerika országai, köztük Argentína, Brazília, Peru és Uruguay széles körű aszályos körülményekkel szembesültek.
A jelentés szerzői azt is közölték, hogy „a valaha megfigyelt legalacsonyabb vízszinteket rögzítették az Amazonas folyóban és a Titicaca-tóban”, amely Peru és Bolívia határán fekszik.
A WMO szerint a világ fele tavaly száraz folyóvíz-állapotokkal szembesült.
forrás: Morning Star