Az influenza oltás nem fekete himlő vakcina – emberek milliói betegednek meg akár az éves injekció beadása után is.
Némely évben az influenza vakcinák jobb védelmet biztosítanak, mint másokban, de egy tanulmány megmutatta, hogy a legkevésbé hatékonyak is rengeteg életet mentenek meg, valamint megspórolnak sok szenvedést és egészségügyi kiadást.
Az influenza vírusa mindig változik, gyorsan fejlődik és változtatja felszíni fehérjéit, hogy kikerülje a védelmi rendszerünket. Bár folynak kutatások univerzális influenza vakcina irányában, erre még sokat kell várnunk. Közben a betegség csak az Egyesült Államokban 12-56 ezer embert öl meg. Világszerte pedig ennek sokszorosát, valamint az 1918-as járvány megismétlődése, amely 50 millió embert ölt meg, rémálmaikban üldözi az epidemiológusokat.
A körforgásban mindig sok különféle vírustörzs van jelen. A vakcina csupán a három várható ellen véd, amely a legelterjedtebb az adott évben, és néha azok ellen sem tökéletesen. Átlagosan 45%-osnak találták a védelmet, de a 2014-15-ös évben ez csak 19% volt.
Következésképp sok ember arra a következtetésre juthat, hogy az influenza oltás nem éri meg, de míg az egyéni körülmények változók, azért ezt újra kell gondolni – közli a Nemzeti Tudományos Akadémia Eljárásai folyóirat.
A szerzők, akiket Dr. Pratha Sah vezet a Yale Egyetemről, megvizsgálták a 20%-os hatékonyságú influenza oltás következményeit, ha az amerikaiak 43%-át beoltják – ez a hosszútávú átlag. Azt találták, hogy ezen injekciók 21 millió fertőzést, 130 ezer kórházi ellátást és 62 ezer halálesetet akadályoznak meg, csupán az USA-ban. Emlékezzünk, hogy ez csak egy olyan év, ahol a vakcina hatékonysága az átlag alatt van, más években ez sokkal magasabb. Sok embert akkor oltanak be (vagy sem), mielőtt a védelmi érték az adott évre vonatkozólag ismertté válik. Ha a vakcinálási arányt 50%-ra emelnék, még anélkül is, hogy a vakcina minősége javulna, akkor újabb 8000 életet mentenének meg. Még ha önmagad miatt nem is akarsz oltást, tedd ezt meg másokért!
A számok azért ennyire magasak, mivel ha működik, a vakcina nem csak azokat védi meg, akik elkapják a betegséget, hanem nyájimmunitást is biztosít. Minden influenzás ember képes azt másokra terjeszteni, és ha megakadályozzuk, hogy az emberek megfertőződjenek, a vakcina megtöri az átadási útvonalat, ezzel megvédve azokat, akik nem kaptak oltást, vagy akik számára az oltás direkten nem biztosít védelmet.
Az előnyök maximalizálhatók, ha a vakcinálást specifikus korcsoportokra fókuszáljuk, és amikor a kutatók ezen különféle forgatókönyveket modellezték, hatékonynak találták ezeket a változtatásokat. Ha a vakcina hatékonysága alacsony, akkor inkább időseknek kell adni, akik számára a legnagyobb kockázatot jelent a fertőzés. Azokban az években, ha a védelem magas, akkor jobb a hatékonyság, ha a gyermekek és fiatal felnőttek kapják, így nem terjesztik a betegséget a sokkal sérülékenyebbre.
forrás: IFLScience